Czwarta egipska korweta Gowind zwodowana

Korweta Luxor typu Gowind 2500 schodzi z pochylni podczas ceremonii wodowania. Fot./Naval Group.

W stoczni Alexandria Shipyard w Aleksandrii odbyła się uroczystość wodowania wielozadaniowej korwety Luxor (986).

Jest to czwarta i jednocześnie ostatnia jednostka typoszeregu Gowind 2500 budowana przez koncern Naval Group dla Egipskiej Marynarki Wojennej.

Czytaj także: Pierwszy argentyński Gowind w służbie

Wydarzenie jest dobrą okazją do podsumowania programu. Kontrakt,o wartości 1 mld dol., podpisano w 2014 r. Na jego mocy zamówiono cztery jednostki. Prototyp, El Fateh (971), powstał we Francji. Pozostałe trzy okręty, dzięki transferowi technologii i kompetencji, powstają w stoczni w Aleksandrii. Dzięki temu uzyskała ona nowe zdolności do realizacji kolejnych kontraktów, zarówno w segmencie militarnym jak i cywilnym.

Prototypowy El Fateh powstał w stoczni Naval Group w Lorient. Położenie stępki miało miejsce we wrześniu 2015 r., a uroczyste wprowadzenie do służby 22 września 2017 r. Budowane w Aleksandrii pozostałe trzy jednostki znajdują się obecnie w różnych etapach prac wyposażeniowych. W bieżącym roku do służby wejdzie druga korweta serii – Port Said (976).

Czytaj także: Serwisowy kontrakt Naval Group

Poza Egiptem jednostki rodziny Gowind zamówiła dotychczas Malezja (sześć), Zjednoczone Emiraty Arabskie (dwa z opcją na dwie kolejne) i Argentyna (cztery w wersji patrolowej). Dodatkowo Naval Group zwyciężył w przetargu w Rumunii, której władze szukały dostawcy czterech korwet wielozadaniowych.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Rosyjski atomowy okręt podwodny na kwarantannie

Załoga Smoleńska z Floty Północnej była odizolowana z powodu cywilnego specjalisty, który zajmował się ...

Nowy śmigłowiec ratownictwa bojowego dla US Air Force

W ośrodku badawczo-rozwojowym firmy Sikorsky oblatano prototyp wielozadaniowego śmigłowca ratownictwa bojowego HH-60W. Maszyna przeznaczona ...

Boeing rozpoczął montaż pierwszego KC-46A dla Japonii

Koncern Boeing rozpoczął montaż pierwszego samolotu tankowania powietrznego KC-46A Pegasus przeznaczonego dla pierwszego użytkownika ...