Ostatecznie komisja GAO odrzuciła protesty konkurentów zwycięzcy. Powyższa decyzja oznacza, że koncern Leonardo może rozpocząć prace przy realizacji I fazy programu.

W styczniu tego roku Departament Obrony, za kwotę 176,5 mln dol, zamówił pierwszą partię 32, śmigłowców AW119. Maszyny w amerykańskiej nomenklaturze wojskowej otrzymają oznaczenie TH-73A. Poza śmigłowcami, które mają zostać dostarczone do końca października 2021 r., kontrakt obejmuje także szkolenie personelu i dostawy części zamiennych. Docelowe plany zakładają, że US Navy otrzyma do 130 szkolnych wiropłatów nowego pokolenia. Oferta koncernu Leonardo pokonała w otwartym postępowaniu przetargowym propozycje Bella (407GXi) i Airbusa (H135).

Czytaj także: Pierwszy śmigłowiec AW119 dla Sił Obronnych Izraela oblatany

Dla programu AW119 sukces w Stanach Zjednoczonym jest kolejnym na rynku wojskowym. Dodatkowo jest to drugi, w krótkim czasie, sukces Leonardo na amerykańskim rynku militarnym ‒ europejski producent, we współpracy z Boeingiem, rozpoczął bowiem dostawy wielozadaniowych śmigłowców MH-139A Grey Wolf do US Air Force. Maszyny te będą m.in. ochraniać bazy międzykontynentalnych pocisków balistycznych na terenie Stanów Zjednoczonych.