Nowa wersja zastępuje na linii produkcyjnej dotychczas dostarczane FGM-148E. Prace nad nią rozpoczęły się na początku obecnej dekady. Były wynikiem doświadczeń operacyjnych wyniesionych z konfliktów zbrojnych, a także zmian na polu walki.

FGM-148F wyposażono w nową, wielozadaniową, głowicę bojową z ładunkiem kumulacyjnym pozwalającym na penetrację około 700 mm pancerza stalowego. Dodatkowo głowica dysponuje także trybem pozwalającym na skuteczne rażenie celów lekkoopancerzonych i nieopancerzonych. Początek dostaw to wynik zakończenia prób poligonowych, a także realizacji pierwszego zlecenia, które konsorcjum zawarło z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych w 2019 r.

Czytaj także: Umowa na Javeliny już wkrótce

Obecnie Lockheed Martin i Raytheon dysponują zamówieniami na około 45 tys. pocisków FGM-148 Javelin. Mowa o zamówieniach tak na rynek amerykański, jak i dla odbiorców zagranicznych. Nie można wykluczyć, że jednym z pierwszych odbiorców będzie Polska. Według deklaracji ministra Mariusza Błaszczaka, zawarcie międzyrządowej umowy na dostawę pierwszej transzy 60 wyrzutni i 180 pocisków Javelin ma nastąpić w najbliższych dniach.