Reklama
Rozwiń

Niedoszłe polskie fregaty podniosły chilijskie bandery

W Sydney, bez rozgłosu, odbyła się skromna uroczystość przekazania i podniesienia bander Marynarki Wojennej Chile na dwóch fregatach rakietowych typu Adelaide.

Publikacja: 20.04.2020 05:21

Dwie fregaty rakietowe australijskiego typu Adelaide stały się ostatecznie własnością Chille i 15 kw

Dwie fregaty rakietowe australijskiego typu Adelaide stały się ostatecznie własnością Chille i 15 kwietnia w Sydney podniesiono na nich nowe bandery. Fot./FFG Yard.

Foto: Dwie fregaty rakietowe australijskiego typu Adelaide stały się ostatecznie własnością Chille i 15 kwietnia w Sydney podniesiono na nich nowe bandery. Fot./FFG Yard.

Jednostki wycofano ze służby w australijskiej flocie w ubiegłym roku. Niewiele brakowało, żeby te same jednostki stały się własnością polskiej Marynarki Wojennej.

Czytaj także: Ostatnia fregata typu Adelaide zakończyła służbę

Oba okręty otrzymały historyczne dla Chilijczyków nazwy. Dawną HMAS Newcastle (FFG 06) nazwano Capitán Prat (FFG 11). HMAS Melbourne (FFG 05) otrzymała nazwę Almirante Latorre (FFG 14). Nazwy i numery burtowe odziedziczyły po wycofanych w listopadzie ubiegłego roku fregatach przeciwlotniczych typu Jacob van Heemskerck, które Chile kupiło w Holandii w 2005 r. Także one miały wówczas za sobą niemal 20-letnią służbę pod banderą Królestwa Niderlandów.

Uroczystość podniesienia bander na fregatach odbyła się w bazie Royal Australian Navy w Sydney. Jednostki pozostaną w Australii do momentu zakończenia procesu szkolenia załóg, co zaplanowano na maj. Być może okres ten zostanie wydłużony. Wszystko ze względu na globalną pandemię koronawirusa, która dotknęła m.in. część chilijskiego personelu przebywającego w Australii. Międzyrządowa umowa dotycząca sprzedaży jednostek obejmuje także pakiet wsparcia logistycznego i szkolenie załóg. Obecnie brak informacji, czy w ramach zakupionego pakietu wchodzi także uzbrojenie rakietowe i wielozadaniowe śmigłowce pokładowe Sikorsky S-70B Seahawk.

Czytaj także: Australijskie Hornety trafią do cywila

Chile od wielu lat kupuje okręty wojenne na rynku wtórnym. Jeśli chodzi o fregaty rakietowe, chilijska flota obecnie dysponuje ośmioma jednostkami tej klasy. Wszystkie noszą banderę drugiego użytkownika. Wśród nich mamy pojedynczy okręt brytyjskiego typu 22 Batch 3 (eks-Sheffield, rok budowy 1988), trzy brytyjskie typu 23 (eks-Norfolk, eks-Marlborough, eks-Grafton, zbudowane w latach 1990, 1991 i 1997), dwie holenderskie typu Karel Doorman (eks-Tjerk Hiddes i eks-Abraham van der Hulst, wcielone 1993 r.) i dwie australijskiego typu Adelaide. Chilijczycy bardzo dbają o stan swoich okrętów. Systematycznie poddają je modernizacjom, aby zapewnić im pełną gotowość operacyjną oraz przewagę nad analogicznymi jednostkami sąsiadów.

Fregaty HMAS Melbourne oraz HMAS Newcastle zbudowano na amerykańskiej licencji w stoczni AMECON w Williamstown. Służbę w Royal Australian Navy rozpoczęły w latach 1992 i 1993. W 2010 r. zakończyły szeroko zakrojoną modernizację, która pozwoliła o przedłużenie ich służby o kolejną dekadę. W latach 2017 i 2018 trwały konsultacje pomiędzy władzami Polski i Australii na temat możliwość ich zakupu dla Marynarki Wojennej. Ostatecznie jednak do tej transakcji nie doszło.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku