Kontrakt ma wartość 512 mln dol. i określa warunki  budowy i dostaw ośmiu samolotów (sześciu jedno- i dwóch dwumiejscowych). Dostawy maszyn zakończą się w 2027 r. Większość prac wykonają zakłady producenta w Greenville w Karolinie Południowej. To tam od niedawna mieści się linia montażu nowych samolotów F-16. Obecnie trwa produkcja pierwszych egzemplarzy przeznaczonych dla Bahrajnu.

Czytaj także: Rumunia dokupuje kolejne myśliwce F-16

Bułgaria jest trzecim państwem, które zamówiło samoloty F-16 Block 70. Międzyrządową umowę LOA w trybie FMS zawarto w lipcu 2019 r. Na początku sierpnia władze bułgarskie przelały pełną kwotę wartości dostawy. Obejmuje ona poza samymi samolotami także podstawowe uzbrojenie, wsparcie eksploatacji oraz szkolenie pilotów i techników. Wartość całości wynosi 1,2 mld dol. Zakup amerykańskich maszyn pozwoli na rozpoczęcie wycofywania z eksploatacji MiG-ów-29 (obecnie na stanie jest 12 maszyn bojowych i trzy szkolno-treningowe).

Dotąd, oprócz Bułgarii, samoloty F-16 Block 70 zamówiły: Bahrajn (16) i Słowacja (14) i Tajwan (66).

W tym roku lista odbiorców nowych F-16 może się poszerzyć, ponieważ zaawansowana jest procedura związana z zakupem 25 F-16 Block 72 przez Maroko.

Czytaj także: Kolejny krok w modernizacji greckich F-16

""

Wizja samolotu Lockheed Martin F-16 Block 70/72. Fot./Lockheed Martin.

radar.rp.pl