Rumunia dokupuje kolejne myśliwce F-16

Rumuńskie F-16. Fot./Bogdan Aaron Pantilimon/ BIRP Forțele Aeriene Române.

Władze Rumunii podpisały umowę na zakup kolejnej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16A/B Block 15. Maszyny nadwyżek sprzętowych Sił Powietrznych Portugalii.

Kontrakt ma wartość 130 mln euro. W jego ramach Rumunia zakupiła pięć używanych maszyn (cztery jednomiejscowe i jeden dwumiejscowy). Równolegle zleciła ich modernizację do standardu MLU portugalskim zakładom OMGA w Monte Real. Według Ministerstwa Obrony Rumunii dwa samoloty  dotrą do Rumunii już w czerwcu tego roku, dwa w październiku, a ostatni do końca pierwszej połowy 2021 r.

Czytaj także: Zaskakująca decyzja Rumunii. Kupi francuskie korwety

Maszyny dołączą do 12 F-16A/B, doprowadzonych do standardu AM/BM, zakupionych w Portugalii w 2013 r. Pozwoli to na uzupełnienie do stanu etatowego pierwszej rumuńskiej eskadry wyposażonej w samoloty bojowe produkcji zachodniej. W kolejnych latach rząd w Bukareszcie planuje kontynuację zakupów samolotów bojowych na Zachodzie. Jest to związane z pilną potrzebą wymiany obecnie eksploatowanych MiG-ów-21 LanceR. Docelowo planuje się, że w nowe samoloty zostaną przezbrojone trzy eskadry.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Serbia kupuje Mistrale

Europejski koncern rakietowy MBDA zawarł z Ministerstwem Obrony Serbii kontrakt dotyczący zakupu 18 wyrzutni ...

Narodowa zbrojownia walczy z covidem i wewnętrznymi słabościami

Zeszły rok, mimo iż podobnie jak w innych branżach naznaczony skutkami pandemii, przyniósł poprawę ...

Gdańska Stocznia Remontowa naprawi Kormorana

Komenda Portu Wojennego w Gdyni rozstrzygnęła przetarg dotyczący naprawy bieżącej pędnika cykloidalnego LB Voith ...