Druga niemiecka fregata typu F125 wkrótce w służbie

W bazie Deutsche Marine w Wilhelmshaven przedstawiciele Federalnego Biura ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec (BAAINBw) zakończyli procedurę odbioru fregaty rakietowej typu F125 Nordrhein-Westfalen (F223).

Publikacja: 10.03.2020 00:21

Prototypowa fregata typu F125 Baden-Württemberg w morzu. Proces dostawy wszystkich czterech okrętów

Prototypowa fregata typu F125 Baden-Württemberg w morzu. Proces dostawy wszystkich czterech okrętów tego typu ma zakończyć się w przyszłym roku. Fot./Bundeswehr/Carsten Vennemann.

Foto: Prototypowa fregata typu F125 Baden-Württemberg w morzu. Proces dostawy wszystkich czterech okrętów tego typu ma zakończyć się w przyszłym roku. Fot./Bundeswehr/Carsten Vennemann.

Oznacza to, że okręt może zostać formalnie wprowadzony do służby w ciągu kilku miesięcy, a może nawet tygodni.

Nordrhein-Westfalen to druga z czterech fregat typu 125 zamówionych dla Deutsche Marine. Pierwszy okręt – Baden-Württemberg – przejęto 30 kwietnia 2019 r. Służbę rozpoczął 17 czerwca 2019 r.

Czytaj także: Deutsche Marine wybrała nowe śmigłowce pokładowe

Za budowę czterech fregat typu F125 odpowiada konsorcjum ARGE F125. Tworzą je niemieckie firmy stoczniowe thyssenkrupp Marine Systems (lider) i Fr. Lürssen Werft. Kontrakt na budowę okrętów zawarto 26 czerwca 2007 r. i ma on wartość 2,6 mld euro.

Prezes tkMS Rolf Wirtz podkreśla, że F125 to najnowocześniejsze fregaty w Niemczech i jedne z najnowocześniejszych okrętów tej klasy na świecie. Holding stoczniowy zapowiada, że kolejne dwie fregaty zostaną przekazane zamawiającemu już wkrótce. Trzeci okręt – Sachsen-Anhalt – będzie gotowy do odbioru jeszcze w tym roku, a czwarty i ostatni – Rheinland-Pfalz – w przyszłym. 

""

Druga fregata typu F125 Nordrhein-Westfalen podczas prób morskich. Okręt wkrótce rozpocznie służbę w Deutsche Marine. Fot./thyssenkrupp Marine Systems.

radar.rp.pl

Nie wiadomo, kiedy dokładnie druga fregata typu F125 rozpocznie służbę pod banderą Deutsche Marine. Można zakładać, że stanie się już wiosną tego roku. W przypadku prototypowego okrętu, Baden-Württemberg, od odbioru przez BAAINBw do podniesienia bandery minęły dwa miesiące.

Czytaj także: Deutsche Marine poszukuje nowych zbiornikowców

Budowa fregaty Nordhein-Westfalen trwała bardzo długo ‒  blisko siedem lat. Stępkę położono 24 października 2012 r., a wodowanie przeprowadzono 16 kwietnia 2015 r. Dostawa okrętu mocno opóźniła się względem harmonogramu. Wszystko z powodu licznych problemów technicznych, które pojawiły się podczas budowy i prób prototypowej fregaty Baden-Württemberg.

Niemieckie fregaty typu F125

Fregaty typu F125 to duże jednostki. Okręty wypierają 7200 t i mają 149,5 m długości i 18,8 m szerokości.

Stawią nową jakość w niemieckich siłach morskich. Okręty zaprojektowano przede wszystkim z myślą o wsparciu odległych misji pokojowych i stabilizacyjnych. Określa się je mianem „fregat ekspedycyjnych”, ponieważ będą mogły one mogły prowadzić działania nawet przez okres dwóch lat bez zawijania do macierzystej bazy (oczywiści w oparciu o wysunięte punkty bazowania i we współpracy z jednostkami zaopatrzeniowymi i warsztatowymi).

Nowe fregaty w niemieckiej flocie mają zastąpić okręty typu F122. W latach 1982-1990 do służby w Deutsche Marine wprowadzono w sumie osiem takich jednostek. W 2004 r. rozpoczęto wycofywanie ich z eksploatacji i dzisiaj pod niemiecką banderą pływa już tylko ostatnia fregata typu F122 ‒ Lübeck (F214), wcielona w 1990 r. Ma ona zostać wycofana ze służby w przyszłym roku, po wcieleniu czwartej jednostki typu F125..

Obecnie Deutsche Marine eksploatuje jeszcze siedem innych fregat: cztery typu F123 (weszły do służby w latach 1994-1996) i trzy typu F124 (w służbie od 2003-2006).

Czytaj także: tkMS zainwestuje 250 mln euro w rozbudowę stoczni w Kilonii

Oznacza to, że okręt może zostać formalnie wprowadzony do służby w ciągu kilku miesięcy, a może nawet tygodni.

Nordrhein-Westfalen to druga z czterech fregat typu 125 zamówionych dla Deutsche Marine. Pierwszy okręt – Baden-Württemberg – przejęto 30 kwietnia 2019 r. Służbę rozpoczął 17 czerwca 2019 r.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego