Najnowsze myśliwce F-15 w ofercie dla Indii

Boeing chce zaoferować Indiom dwumiejscowe wielozadaniowe samoloty myśliwskie F-15EX. Jest to najnowsza wersja myśliwca F-15 kupowana obecnie przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF).

Publikacja: 28.02.2020 19:22

Siedem najlepszych na świecie myśliwców bierze udział w przetargu indyjskich sił powietrznych na 114

Siedem najlepszych na świecie myśliwców bierze udział w przetargu indyjskich sił powietrznych na 114 średnich samolotów myśliwskich. Wkrótce może pojawić się ósmy – myśliwiec Boeing F-15EX, opracowany dla amerykańskich sił powietrznych. Fot./Boeing

Foto: Siedem najlepszych na świecie myśliwców bierze udział w przetargu indyjskich sił powietrznych na 114 średnich samolotów myśliwskich. Wkrótce może pojawić się ósmy – myśliwiec Boeing F-15EX, opracowany dla amerykańskich sił powietrznych. Fot./Boeing

Koncern stara się o zgodę rządu amerykańskiego na sprzedaż dla Indii do 110 maszyn tego typu. Boeing od dłuższego czasu oferuje również Indiom pokładowe samoloty myśliwskie F/A-18E/F Super Hornet. Maszyny zgłoszono zarówno do przetargu na nowe myśliwce dla sił powietrznych jak i przetargu na myśliwce bazowania pokładowego dla marynarki wojennej.

Burzliwy przetarg

Indyjski przetarg na zakup nowych wielozadaniowych samolotów myśliwskich ma długą i burzliwą historię. W 2001 r. indyjskie siły powietrzne po raz pierwszy wyraziły zainteresowanie zakupem 126 egzemplarzy średniego wielozadaniowego samolotu bojowego MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft). W przetargu brało udział sześć myśliwców. Boeing F/A-18E/F Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, Lockheed Martin F-16IN, Mikojan MiG-35 oraz Saab JAS 39NG(IN) Gripen. Od samego początku Indie podkreślały, że produkcja większości egzemplarzy ma odbywać się w rodzimych zakładach HAL (Hindustan Aeronautics Limited).

Czytaj także: Indie kupią amerykański sprzęt wojskowy za miliardy dolarów

Do maja 2009 r. siły powietrzne zakończyły ocenę techniczną wszystkich sześciu samolotów myśliwskich. Testy w powietrzu zakończono w grudniu 2010 r. Ostatecznie 31 stycznia 2012 r. zwycięzcą ogłoszono francuską firmę Dassault Aviation. Rozpoczęły się trudne negocjacje dotyczące ostatecznej ceny myśliwców, terminów realizacji kontraktu i transferu technologii. Sytuację skomplikowały wybory w 2014 r. i powołanie rządu premiera Nerendry Modi’ego.

W lipcu 2015 r. Indie wycofały się z przetargu zamykając oficjalnie program MMRCA. Jednak, 23 września 2016 r., podpisano umowę o wartości 7,8 mld euro na zakup 36 samolotów myśliwskich Rafale. Pierwszy egzemplarz indyjskie siły powietrzne odebrały 8 października 2019 r. Cala dostawa ma zostać zrealizowana do kwietnia 2022 r.

Francuskie rozwiązanie przejściowe

Zakup myśliwców Rafale „prosto z półki” jest oczywiście rozwiązaniem przejściowym. Francuskie maszyny zastąpią w pierwszej kolejności samoloty myśliwskie MiG-21. W zbliżającej się dekadzie Indie będę jednak potrzebowały nowych myśliwców, które zastąpią starzejące się samoloty myśliwsko-bombowe Jaguar oraz MiG-29 i Mirage 2000.

Czytaj także: Indie kupują w Rosji 1000 rakiet do samolotów

W styczniu 2017 r. indyjskie ministerstwo obrony ogłosiło plan zakupu około 200 myśliwców jednosilnikowych. Liczbę egzemplarzy ograniczono później do 110, a kolejną specyfikację rozszerzono o myśliwce dwusilnikowe. Do obecnego przetargu swoje propozycje zgłosili wszyscy uczestnicy programu MRCA. Niewykluczone że Rosja oprócz MiG-35 zaproponuje również myśliwce Su-35.

Równocześnie trwa ogłoszony w styczniu 2017 r. przez indyjską marynarkę wojenną program zakupu 57 myśliwców pokładowych MRCB (Multi-Role Carrier Borne Fighters). Boeing zaoferował wielozadaniowe samoloty myśliwskie F/A-18E/F Super Hornet, natomiast Dassault: Rafale-M. Celem programu jest uzupełnienie floty myśliwców pokładowych MiG-29K/KUB. Nowe samoloty mają znaleźć się w wyposażeniu grupy lotniczej budowanego lotniskowca INS Vikrant oraz planowanego INS Vishal.

""

Samolot wielozadaniowy F/A-18F Super Hornet z podwieszonym pociskiem AARGM. Fot./US Navy/Greg L. Davis.

radar.rp.pl

Boeing zapowiedział przeprowadzenie w pierwszym kwartale 2020 r. prób F/A-18E/F na pokładzie jedynego indyjskiego lotniskowca INS Vikramaditya. Chodzi przede wszystkim o wykonanie próbnych startów z pochyłej rampy lotniskowca. Próbne starty będą też przeprowadzane z „lądowej” rampy startowej, która znajduje się w centrum testowym marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, w bazie NAS Patuxent River.

Koncern stara się o zgodę rządu amerykańskiego na sprzedaż dla Indii do 110 maszyn tego typu. Boeing od dłuższego czasu oferuje również Indiom pokładowe samoloty myśliwskie F/A-18E/F Super Hornet. Maszyny zgłoszono zarówno do przetargu na nowe myśliwce dla sił powietrznych jak i przetargu na myśliwce bazowania pokładowego dla marynarki wojennej.

Burzliwy przetarg

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego