Singapurskie okręty typu Independence w komplecie

W bazie sił morskich Singapuru Tuas odbyła się uroczystość wcielenia do służby trzech wielozadaniowych okrętów wojennych typu Independence.

Publikacja: 04.02.2020 14:39

Uroczystość wcielenia do służby trzech ostatnich wielozadaniowych okrętów wojennych typu Independenc

Uroczystość wcielenia do służby trzech ostatnich wielozadaniowych okrętów wojennych typu Independence. Fot./Marynarka Wojenna Singapuru.

Foto: Uroczystość wcielenia do służby trzech ostatnich wielozadaniowych okrętów wojennych typu Independence. Fot./Marynarka Wojenna Singapuru.

Są to ostatnie z serii ośmiu jednostek, zamówionych w 2013 r. Okręty otrzymały nazwy: Fortitude, Dauntless i Fearless. Powstały, jak cała seria, przez lokalną stocznię ST Marine. Budowa rozpoczęła się w latach 2017-2018.

Czytaj także: Dziewiąty Independence w liniii

Typ Independence zastąpił 12 kutrów patrolowych typu Fearless, które wprowadzono do służby w latach 1996-98. W porównaniu do nich, następcy charakteryzują się znacznie większymi możliwościami operacyjnymi.

Okręty typu Independence wypierają 1200 ton, a ich kadłuby mają 80 metrów długości i 12 m szerokości. Układ napędowy złożony z silników wysokoprężnych zapewnia prędkość 27 węzłów, a zapas paliwa pozwala na przepłynięcie 3000 mil morskich. Dzięki wysokiemu stopniu automatyzacji, etatowe załogi składają się z 23 osób.

Czytaj także: Singapur może kupić F-35B

Uzbrojenie obejmuje 76 mm automatyczną armatę Leonardo Super Rapid, dwa stanowiska Leonardo Hitrole z 12,7 mm wkm, stanowisko Mk 38 Mod 2 Typhoon z 25 mm armatą i pionową wyrzutnię 12 pocisków przeciwlotniczych MBDA MICA VL. Dodatkowo na rufie znajduje się lądowisko dla śmigłowca.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego