Narodowy czempion zbrojeniowy nad kreską, ale wciąż w przebudowie

Skumulowane przychody Polskiej Grupy Zbrojeniowej przekroczyły w zeszłym roku 7 mld zł., co oznacza postęp w stosunku do słabszego 2018 r.

Publikacja: 29.01.2020 15:33

Bezzałogowy statek powietrzny PGZ-19R czyli Orlik. Fot./Roman Bosiacki

Bezzałogowy statek powietrzny PGZ-19R czyli Orlik. Fot./Roman Bosiacki

Foto: Bezzałogowy statek powietrzny PGZ-19R czyli Orlik. Fot./Roman Bosiacki

26 z konsolidowanych w grupie kapitałowej kluczowych 40 spółek państwowego sektora obronnego odnotowało w 2019 roku wzrost sprzedaży.

CZytaj także: Samolotowy kontrakt stulecia w zasięgu ręki

– To na razie tylko prognoza. Dowodzi jednak pozytywnego trendu w wynikach grupy, do czego przyczyniło się m.in. wdrożenie w zeszłym roku nowej strategii biznesu i kodeksu korporacyjnego firmy – podkreśla Witold Słowik prezes zbrojeniowego holdingu.

Zaznacza, że firma niezmiennie skupia się na zaspokajaniu przede wszystkim potrzeb Sił Zbrojnych RP.

Michał Kuczmierowski z zarządu PGZ dodaje, że w zeszłym roku kontynuowano konsekwentnie integrację spółek. Doprowadzono m.in. do fuzji dwóch ważnych spółek lotniczych (WZL-2 i WZL-4) i central handlowych (Cenrex włączono do Cenzinu).

– Polityka konsolidowania i racjonalizowanie produkcji trwa – zapewnia Kuczmierowski.

Czytaj także: Polska Grupa Zbrojeniowa nad kreską

Mimo zmian i reform spektakularnego przełamania w interesach nie udało się jednak osiągnąć.

– Do tego potrzeba jeszcze kilku lat ciężkiej pracy menadżerów w centrali i spółkach produkcyjnych i nie tylko rynkowej stabilizacji – mówi szef PGZ

Autosan, Mesko, Maskpol – światełka w tunelu

Witold Słowik bez wahania wymienia firmy, które wcześniej miały kłopoty, a w 2019 r. wyszły na prostą. Dotyczy to zwłaszcza odbudowywanego od czterech lat sanockiego Autosanu. Firma, która 2018 r. kończyła z wynikiem 32 mln zł pod kreską, w zeszłym roku wybiła się na „wynik lekko dodatni” (plus 3,5 mln zł).

Sanockim Autobusom udało się zrealizować pierwszy stricte zbrojeniowy kontrakt na serię specjalistycznych kontenerów dla wojskowych systemów dowodzenia.

Czytaj także: MESKO zawarło umowę na dostawę amunicji do armat salutacyjnych

Także amunicyjne Mesko, po wielu wpadkach związanych z nieterminowym wykonywaniem umów w ostatnich latach, 2019 rok zamknęło na wyraźnym plusie. Na taki wynik co prawda zapracowało także państwowe wsparcie do utrzymania rezerwowych mocy wynikających z Planu Mobilizacji Gospodarki (PMG) ale najważniejsze, że największy w kraju producent amunicji i rakiet  odzyskuje siły. Skarżyski zakład rakietowo-amunicyjny w końcówce 2019 r. zyskał nowe zamówienia na amunicję, a także perspektywę inwestycyjną. Państwo dołożyło do  przygotowań i budowy nowych fabryk prochów wielobazowych. Odbudowano także zdolności dostarczania spółkom m.in. nitrocelulozy potrzebnej do wytwarzania amunicji mniejszych kalibrów. Nowe zdolności produkcyjne firmy mają kosztować prawie 450 mln zł.

Niestety wciąż problemem pozostaje płynna realizacja wartej blisko miliard zł umowy z 2016 r. na dostawy przenośnych systemów przeciwlotniczych GROM/Piorun. Wojsko przejściowo wstrzymało odbiór wyjątkowo skutecznych polskich „manpadsów”.

Czytaj także: Maskpol umundurował armię

Z wykonaniem kontraktów na szycie mundurów uporał się w 2019 r. ”Maskpol”. Firma z Konieczek rzutem na taśmę, w grudniu, meldowała o przekazanie zamówionych sortów. Tym samym wyszła w 2019 r. zdecydowanie ponad kreskę.

Stocznie szorują po dnie

Zarząd PGZ niechętnie wskazywał i wymieniał z nazwy maruderów.  Spółek, które nie nadążają za czołówką grupy kapitałowej. Nie jest tajemnicą, że już od lat po dnie szoruje biznes stoczniowy PGZ. Zarząd Grupy ocenia, że PGZ Stocznia Wojenna potrzebuje zamówień za co najmniej 300 mln zł rocznie, by wyjść na swoje. Podpisywane z Inspektoratem Uzbrojenia umowy na remonty trzech okrętów (ORP „Arctowski”, „Kościuszko” i „Xawery Czernicki”)  zapewniają tylko część tej sumy.

Generalnie jednak PGZ nie narzeka na niedostatek krajowych zamówień. W 2019 r. w portfelu  obronnej grupy znalazły się zlecenia MON warte ok. 7 mld zł.  To najczęściej kontrakty wieloletnie.

Czytaj także: PGZ Stocznia Wojenna wzmocniona kanadyjską nawigacją

Tylko jedna z umów, na rewitalizację połączoną z modyfikacją starych czołgów T-72, opiewa na okrągłą kwotę 1,8 mld zł.

""

Zakłady Bumar-Łabędy i Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne od lat zajmują się naprawami polskich czołgów z rodziny T-72. Fot./Andrzej Kiński.

radar.rp.pl

Setki milionów złotych warte są kontrakty na kołowe platformy, lawety i ciężarówki Jelcza. Radarowy warszawski zakład PIT- Radwar  realizuje poważne zamówienia na 16 najnowszych stacji radiolokacyjnych Bystra. Dezamet Nowa Dęba zarabia na dostawach 155 mm amunicji do armato haubic krab, a HSW sukcesywnie dostarcza haubice.

""

HSW realizuje kontrakt obronny na haubice Krab. Fot./Michał Walczak

radar.rp.pl

Huta podpisała także dodatkowe umowy na kilka samobieżnych moździerzy Rak. Powinna także wkrótce zacząć zarabiać na kooperacji z amerykańskim Raytheonem przy dostawach wyrzutni dla systemu Patriot.

Czy Saudowie zbawią zbrojeniowy eksport

W eksporcie uzbrojenia bez zmian. Wstępne rachunki za zeszły rok potwierdzają, że zagraniczna sprzedaż polskiej broni od lat tkwi w stagnacji. Poziom 794 mln zł (w 2019 r.) pozostaje wciąż poniżej oczekiwań i możliwości największej obronnej grupy kapitałowej w kraju.

Po ubiegłotygodniowej wizycie w zakładach PGZ i spotkaniach na wysokim szczeblu władz wojskowych Arabii Saudyjskiej, pojawiła się szansa na dwustronną współpracę technologiczną i poważne kontrakty. Zwłaszcza w dziedzinie systemów obrony powietrznej. Także sygnały z innych krajów Zatoki  pozwalają mieć nadzieję na korzystne interesy w tym „gorącym” regionie.

Czytaj także: Black Hawki z Mielca gwiazdami eksportu polskiej broni

– Zawsze lepiej nie ujawniać w tym biznesie za wiele. Potwierdzam, że mamy wyjątkową okazję wejść do zbrojeniowej gry na Bliskim Wschodzie i to na znaczącą skalę – mówi członek zarządu PGZ Radosław Domagalski–Łabędzki odpowiedzialny w firmie m.in. za eksport.

26 z konsolidowanych w grupie kapitałowej kluczowych 40 spółek państwowego sektora obronnego odnotowało w 2019 roku wzrost sprzedaży.

CZytaj także: Samolotowy kontrakt stulecia w zasięgu ręki

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego