Lockheed Martin i PGZ umówiły się na długofalową współpracę

Lockheed Martin i spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej będą współpracować przy obsłudze i naprawach eksploatowanych w polskich Siłach Zbrojnych wielozadaniowych samolotów F-16 i transportowych C-130 Hercules.

Publikacja: 23.01.2020 17:01

Fot./materiały prasowe

Fot./materiały prasowe

Foto: Fot./materiały prasowe

Specjalnie powołane grupy robocze ekspertów obydwu firm zaplanują też współdziałanie w programach rozwoju bezzałogowych systemów latających następnej generacji.

MON sygnalizowało już wcześniej, że Siły Powietrzne RP są zainteresowane nowymi bojowymi dronami. Mowa m.in. o tzw. loyal wingman („lojalny skrzydłowy”), które towarzyszą supermyśliwcom F-35. Ich pojawienie się w polskim arsenale przewiduje Program Harpi Szpon.

Czytaj także: Program Wisła: Most do współpracy

W czwartek 23 stycznia 2020 r. PGZ i amerykański gigant zbrojeniowy podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy. Tym samym spółki ustaliły warunki długoletnich relacji strategicznych między firmami.

Nowością listu intencyjnego jest plan powołanie roboczych grup eksperckich, które mają skonkretyzować formy kooperacji. To one nakreślą ramy współdziałania przy budowaniu centrów obsługi samolotów w oparciu o przemysłowy potencjał PGZ. Wytyczą także drogę pogłębienia współpracy i włączania polskich firm w globalny łańcuch dostaw Lockheeda Martina.

Czytaj także: Analiza Radaru: „Narew” równie ważna jak „Wisła”

Amerykański koncern ma także poszukiwać możliwości eksportu produktów PGZ poprzez relacje ze swoimi klientami w ponad 50 krajach na świecie.

Robert Orzyłowski, dyrektor firmy Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej podkreślał, że amerykański gigant już od „ponad 20 lat jest zaufanym partnerem bezpieczeństwa narodowego Polski i krajowego przemysłu obronnego”.

– Memorandum to kolejny krok w pogłębianiu naszej współpracy w zakresie projektów lotniczych. W tym, między innymi, rozwoju potencjału naszych zakładów do obsługi i serwisu samolotów F-16 i C-130 Hercules – powiedział Witold Słowik, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Czytaj także: Polska Grupa Zbrojeniowa nad kreską

Nowe porozumienie poszerzy zaangażowanie firmy Lockheed Martin w Polsce. Flagowym zakładem firmy na Wisłą jest obecnie PZL Mielec, który zatrudnia blisko 1,6 tys. osób przy produkcji śmigłowców Black Hawk. Dodatkowo około 5 tys. osób obsługuje krajowy łańcuch dostaw firmy.

Począwszy od otwarcia biura w centrum Warszawy w 1997 r., Lockheed Martin stale rozwija swoje zaangażowanie. Dziś spółka jest partnerem Polski w wielu programach w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10