Książę Walii wcielony do brytyjskiej floty

W bazie Royal Navy w Portsmouth odbyła się uroczystość wcielenia do służby lotniskowca HMS Prince of Wales (R09).

Publikacja: 12.12.2019 08:42

Lotniskowiec HMS Prince of Wales (R09) wchodzi do portu wojennego w Portsmouth. Fot./Royal Navy.

Lotniskowiec HMS Prince of Wales (R09) wchodzi do portu wojennego w Portsmouth. Fot./Royal Navy.

Foto: Lotniskowiec HMS Prince of Wales (R09) wchodzi do portu wojennego w Portsmouth. Fot./Royal Navy.

To druga jednostka typu Queen Elizabeth zamówiona przez Ministerstwo Obrony w 2008 r. Okręt przystosowano do bazowania samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-35 Lightning II w wersji skróconego startu i pionowego lądowania F-35B.

Czytaj także: Brytyjski lotniskowiec wyszedł w morze

W ceremonii, zorganizowanej z iście książęcym rozmachem, wziął udział Karol, książę Walii i następca brytyjskiego tronu. Od kilku dni w Royal Navy trwały intensywne przygotowania do tego wydarzenia, obszernie relacjonowane w mediach społecznościowych.

Data 10 grudnia nie jest przypadkowa. Właśnie tego dnia 78 lat temu został zatopiony w bitwie z Japończykami pod Kuantanem brytyjski pancernik HMS Prince of Wales, jeden z pięciu okrętów typu King George V.

""

Uroczystość przyjęcia do służby w Royal Navy nowego lotniskowca HMS Prince of Wales (R09). Fot./Royal Navy.

radar.rp.pl

Budowa lotniskowca HMS Prince of Wales rozpoczęła się w maju 2011 r. Okręt zwodowano 21 grudnia 2017.

Wcielenie go w szeregi Royal Navy nie oznacza jednak, że okręt jest gotowy do wykonywania zadań. Zanim się to stanie będzie on musiał jeszcze przejść szereg certyfikacji, prób i testów, związanych m.in. z przyjęciem na pokład skrzydła lotniczego i wyszkoleniem jego pilotów. Harmonogram prac zakłada, że Książę Walii pełną gotowość operacyjną osiągnie w 2023 r.

""

Listopad 2019 r. Prince of Wales wchodzi do bazy Royal Navy w Portsmouth, gdzie wkrótce zostanie przyjęty w skład floty. Fot./Aircraft Carrier Alliance.

radar.rp.pl

Z kolei pierwszy lotniskowiec tego typu – HMS Queen Elizabeth (R08) – przyjęty do służby niemal dokładnie przed dwoma laty, wstępną gotowość operacyjną ma osiągnąć w przyszłym roku, zaś pełną rok później.

Czytaj także: US Navy czeka na nowy lotniskowiec

Lotniskowce typu Queen Elizabeth

Na lotniskowcach typu Queen Elizabeth mogą bazować po 24 samoloty F-35B i kilkanaście śmigłowców pokładowych różnych typów – łącznie 40 statków powietrznych (w warunkach wojennych do 50). Pierwszy z okrętów ma już za sobą szereg prób związanych z bazowaniem i obsługą F-35B.

""

Próbne starty i lądowania wielozadaniowych samolotów Lockheed Martin F-35B Lightning II na pokładzie lotniskowca HMS Queen Elizabeth. Fot./Aircraft Carrier Alliance.

radar.rp.pl

Kilka dni przed uroczystością wcielenia do Royal Navy lotniskowca HMS Prince of Wales jego siostra wróciła zza Atlantyku, gdzie w pobliżu wybrzeża Stanów Zjednoczonych prowadzone były testowe operacje lotnicze z udziałem pierwszych brytyjskich samolotów F-35B.

Budowa dwóch lotniskowców typu Queen Elizabeth to najdroższy program zbrojeniowy realizowany przez brytyjski przemysł. Jego pełne koszty jeszcze nie są znane, ale w oficjalnych komunikatach pojawia się kwota 6,2 mld funtów szterlingów.

Jest to oczywiście cena za same okręty, która nie uwzględnia komponentu lotniczego. Do podanej wartości trzeba więc doliczyć koszty zakupu samolotów i śmigłowców. W praktyce, drugie tyle.

""

Grudzień 2015 r., Rosyth. Nowe lotniskowce Royal Navy w budowie. Na pierwszym planie Prince of Wales, dalej Queen Elizabeth. Fot./Aircraft Carrier Alliance.

radar.rp.pl

To także potężne przedsięwzięcie techniczne i organizacyjne, w które zaangażowane zostało wiele brytyjskich firm, nie tylko przemysłu stoczniowego. Za produkcję okrętów odpowiada specjalnie powołana spółka Aircaft Carrier Alliance, zawiązana przez BAE Systems, Thales UK, Babcock International i brytyjskie Ministerstwo Obrony. Ponadto w budowę lotniskowców zaangażowały się inne przedsiębiorstwa stoczniowe: Appledore Shipbuilders, Cammell Laird i A&P Tyne.

""

Podział prac stoczniowych przy budowie lotniskowców typu Queen Elizabeth. Rys./Aircraft Carrier Alliance.

radar.rp.pl

Lotniskowce typu Queen Elizabeth to również największe okręty, jakie do tej pory zostały zbudowane przez brytyjski przemysł stoczniowy.

Mają one 65 tys. ton wyporności, mierzą 284 m długości i 73 m szerokości. Ich stałą załogę stanowi ok. 700 osób, ale po uwzględnieniu personelu lotniczego oraz sztabowego wzrasta ona do ok. 1600 ludzi.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego