Książę Walii wcielony do brytyjskiej floty

W bazie Royal Navy w Portsmouth odbyła się uroczystość wcielenia do służby lotniskowca HMS Prince of Wales (R09).

Publikacja: 12.12.2019 08:42

Lotniskowiec HMS Prince of Wales (R09) wchodzi do portu wojennego w Portsmouth. Fot./Royal Navy.

Lotniskowiec HMS Prince of Wales (R09) wchodzi do portu wojennego w Portsmouth. Fot./Royal Navy.

Foto: Lotniskowiec HMS Prince of Wales (R09) wchodzi do portu wojennego w Portsmouth. Fot./Royal Navy.

To druga jednostka typu Queen Elizabeth zamówiona przez Ministerstwo Obrony w 2008 r. Okręt przystosowano do bazowania samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-35 Lightning II w wersji skróconego startu i pionowego lądowania F-35B.

Czytaj także: Brytyjski lotniskowiec wyszedł w morze

W ceremonii, zorganizowanej z iście książęcym rozmachem, wziął udział Karol, książę Walii i następca brytyjskiego tronu. Od kilku dni w Royal Navy trwały intensywne przygotowania do tego wydarzenia, obszernie relacjonowane w mediach społecznościowych.

Data 10 grudnia nie jest przypadkowa. Właśnie tego dnia 78 lat temu został zatopiony w bitwie z Japończykami pod Kuantanem brytyjski pancernik HMS Prince of Wales, jeden z pięciu okrętów typu King George V.

""

Uroczystość przyjęcia do służby w Royal Navy nowego lotniskowca HMS Prince of Wales (R09). Fot./Royal Navy.

radar.rp.pl

Budowa lotniskowca HMS Prince of Wales rozpoczęła się w maju 2011 r. Okręt zwodowano 21 grudnia 2017.

Wcielenie go w szeregi Royal Navy nie oznacza jednak, że okręt jest gotowy do wykonywania zadań. Zanim się to stanie będzie on musiał jeszcze przejść szereg certyfikacji, prób i testów, związanych m.in. z przyjęciem na pokład skrzydła lotniczego i wyszkoleniem jego pilotów. Harmonogram prac zakłada, że Książę Walii pełną gotowość operacyjną osiągnie w 2023 r.

""

Listopad 2019 r. Prince of Wales wchodzi do bazy Royal Navy w Portsmouth, gdzie wkrótce zostanie przyjęty w skład floty. Fot./Aircraft Carrier Alliance.

radar.rp.pl

Z kolei pierwszy lotniskowiec tego typu – HMS Queen Elizabeth (R08) – przyjęty do służby niemal dokładnie przed dwoma laty, wstępną gotowość operacyjną ma osiągnąć w przyszłym roku, zaś pełną rok później.

Czytaj także: US Navy czeka na nowy lotniskowiec

Lotniskowce typu Queen Elizabeth

Na lotniskowcach typu Queen Elizabeth mogą bazować po 24 samoloty F-35B i kilkanaście śmigłowców pokładowych różnych typów – łącznie 40 statków powietrznych (w warunkach wojennych do 50). Pierwszy z okrętów ma już za sobą szereg prób związanych z bazowaniem i obsługą F-35B.

""

Próbne starty i lądowania wielozadaniowych samolotów Lockheed Martin F-35B Lightning II na pokładzie lotniskowca HMS Queen Elizabeth. Fot./Aircraft Carrier Alliance.

radar.rp.pl

Kilka dni przed uroczystością wcielenia do Royal Navy lotniskowca HMS Prince of Wales jego siostra wróciła zza Atlantyku, gdzie w pobliżu wybrzeża Stanów Zjednoczonych prowadzone były testowe operacje lotnicze z udziałem pierwszych brytyjskich samolotów F-35B.

Budowa dwóch lotniskowców typu Queen Elizabeth to najdroższy program zbrojeniowy realizowany przez brytyjski przemysł. Jego pełne koszty jeszcze nie są znane, ale w oficjalnych komunikatach pojawia się kwota 6,2 mld funtów szterlingów.

Jest to oczywiście cena za same okręty, która nie uwzględnia komponentu lotniczego. Do podanej wartości trzeba więc doliczyć koszty zakupu samolotów i śmigłowców. W praktyce, drugie tyle.

""

Grudzień 2015 r., Rosyth. Nowe lotniskowce Royal Navy w budowie. Na pierwszym planie Prince of Wales, dalej Queen Elizabeth. Fot./Aircraft Carrier Alliance.

radar.rp.pl

To także potężne przedsięwzięcie techniczne i organizacyjne, w które zaangażowane zostało wiele brytyjskich firm, nie tylko przemysłu stoczniowego. Za produkcję okrętów odpowiada specjalnie powołana spółka Aircaft Carrier Alliance, zawiązana przez BAE Systems, Thales UK, Babcock International i brytyjskie Ministerstwo Obrony. Ponadto w budowę lotniskowców zaangażowały się inne przedsiębiorstwa stoczniowe: Appledore Shipbuilders, Cammell Laird i A&P Tyne.

""

Podział prac stoczniowych przy budowie lotniskowców typu Queen Elizabeth. Rys./Aircraft Carrier Alliance.

radar.rp.pl

Lotniskowce typu Queen Elizabeth to również największe okręty, jakie do tej pory zostały zbudowane przez brytyjski przemysł stoczniowy.

Mają one 65 tys. ton wyporności, mierzą 284 m długości i 73 m szerokości. Ich stałą załogę stanowi ok. 700 osób, ale po uwzględnieniu personelu lotniczego oraz sztabowego wzrasta ona do ok. 1600 ludzi.

To druga jednostka typu Queen Elizabeth zamówiona przez Ministerstwo Obrony w 2008 r. Okręt przystosowano do bazowania samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-35 Lightning II w wersji skróconego startu i pionowego lądowania F-35B.

Czytaj także: Brytyjski lotniskowiec wyszedł w morze

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki