Jednostki te jeszcze niedawno pływały w United States Coast Guard, a teraz będą służyć w Marynarce Wojennej Ukrainy.

Pierwsze informacje o rozmowach pomiędzy Kijowem i Waszyngtonem na temat ewentualnego przekazania przez Stany Zjednoczone okrętów patrolowych dla Marynarki Wojennej Ukrainy (Wijśkowo-Morśki Syły Ukrajiny) pojawiły się w marcu 2017 r. Początkowo mówiło się, że dwie jednostki typu Island miałyby zostać przekazane ukraińskim marynarzom jeszcze w tym samym roku, po zakończeniu międzynarodowych ćwiczeń „Sea Breeze” 2017, które zostały przeprowadzone na Morzu Czarnym.

Czytaj także: Ukraińskie samoloty lecą do Peru

Oficjalne przekazanie patrolowców stronie ukraińskiej nastąpiło jednak dopiero we wrześniu ubiegłego roku, podczas ceremonii w bazie USCG w Baltimore. Wówczas też rozpoczęło się szkolenie ukraińskich marynarzy i personelu technicznego.

Za same okręty Kijów nie zapłacił Amerykanom ani grosza. Zostały przekazane w ramach programu wsparcia zbędnym Siłom Zbrojnym Stanów Zjednoczonych sprzętem i amunicją sojuszników ‒ Excess Defense Articles (EDA). Ukraina poniosła jednak koszty związane ze szkoleniem załóg, remontem i modernizacją okrętów w wysokości ok. 9,8 mln dolarów. W Stanach Zjednoczonych przeszkolono 32 ukraińskich marynarzy.

""

Statek Ocean Freedom z dwoma patrolowcami typu Island dla Ukrainy na pokładzie. Fot./US Navy.

radar.rp.pl

Gotowe do służby na Morzu Czarnym okręty w październiku 2019 r. zostały fizycznie przekazane stronie ukraińskiej. 21 października ukraiński resort obrony poinformował, że na pokładzie amerykańskiego ciężarowca patrolowce dotarły do portu w Odessie. Dawne USGC Cushing i USCGC Drummond, które służbę w amerykańskiej Straży Wybrzeża rozpoczęły w 1988 r., teraz będą służyć jako Starobilsk (P191) oraz Słowiańsk (P190). Ich oficjalne wprowadzenie do służby ma nastąpić w najbliższym czasie. Jednostki będą wykorzystywane do zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. Mają bazować w porcie w Oczakowie w obwodzie mikołajowskim, na zachód od ujścia Dniepru do Morza Czarnego.

Czytaj także: Ukraina chce kupić więcej pocisków Javelin

W latach 80. i 90. ubiegłego wieku amerykańskie stocznie zbudowały 49 okrętów patrolowych typu Island. Począwszy od 2014 r. są one wycofywane ze służby, ponieważ Straż Wybrzeża otrzymuje nowsze jednostki typu Sentinel. Okręty typu Island mierzą 34 metrów długości i 6,4 metrów szerokości. Ich prędkość maksymalna wynosi 29,5 węzła. Jednostki są uzbrojone w 25 mm armatę M242 Bushmaster i dwa 12,7 mm wkm Browning M2.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone proponowały władzom w Kijowie także przekazanie fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry. Do tej pory żadne konkretne informacje na temat rezultatów tych rozmów nie zostały podane do publicznej wiadomości.