„Albatros” i „Mewa” staną przy „Kormoranie”

Po służącym już w Marynarce Wojennej, najnowocześniejszym w Europie niszczycielu min „Kormoran II”, nadchodzi kolejny. „Albatros”.

Publikacja: 08.10.2019 17:53

Nisz­czy­ciel min pro­jektu 258 Kormoran II. Fot,/Remontowa Shipbuilding

Nisz­czy­ciel min pro­jektu 258 Kormoran II. Fot,/Remontowa Shipbuilding

Foto: Nisz­czy­ciel min pro­jektu 258 Kormoran II. Fot,/Remontowa Shipbuilding

W czwartek, 10 października, w prywatnej gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding, należącej do grupy kapitałowej Piotra Soyki Remontowa Holding, zaplanowano chrzest i wodowanie kolejnego z serii trzech  zamówionych przez MON jednostek – okrętu „Albatros ”.  Okręt trafi do Marynarki Wojennej na początku 2021 r.

Równocześnie położona zostanie stępka pod trzeci niszczyciel min ze stali amagnetycznej – „Mewa”.

Uroczystość jest następstwem umowy na dostawę kolejnych dwóch nowoczesnych przeciwminowych okrętów. Jednostki zamówiono wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego (także dla pionierskiego „Kormorana”). Umowy z Inspektoratem Uzbrojenia podpisano w grudniu 2017 r. i autoryzowano jeszcze przez Antoniego Macierewicza.

Niemagnetyczna technologia

Okręty w najnowszej technologii spawania kadłuba ze stali amagnetycznej – co zapewnia niską charakterystykę pól fizycznych okrętów – i z zaprojektowanym w Centrum Techniki Morskiej w Gdyni  innowacyjnym polskim systemem walki, buduje rodzime konsorcjum. Stocznię Soyki wspiera nie tylko badawczo – rozwojowe CTM, ale też gdyńska PGZ Stocznia Wojenna należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Prefabrykacja, montaż sekcji, bloków i kadłuba wykonywane są w specjalnej hali. Ta wyposażona jest m.in. w systemy monitoringu i specjalistyczne urządzenia filtrujące oraz kontrolujące np. czystość i temperaturę powietrza – ujawniła Remontowa Shipbuilding, stocznia kontynuująca  „bojowe” tradycje  Stoczni Północnej.

Pokładowa elektronika przynosi rewolucję

Okręty typu „Kormoran II” zaprojektowano do zwalczania i poszukiwania min morskich, rozpoznania torów wodnych oraz konwojowania jednostek na zaminowanych akwenach.

Oryginalny system dowodzenia i zarządzania walką, z użyciem podwodnych robotów i inteligentnych ładunków przeciwminowych, dostarczył Ośrodek Badawczo-Rozwojowy CTM. W opinii Maksymiliana Dury, specjalisty ds. morskich, nafaszerowany elektroniką Kormoran II to najnowocześniejszy obecnie w Europie okręt tej klasy. To także zwiastun nowej generacji okrętów, które rozpoczynają właśnie rewolucję i wymuszą zmianę mentalności dowódców i polskich marynarzy.

Kierowanie okrętem, planowanie operacji i dowodzenie morską misją odbywa się nie na mostku, ale przy komputerowej konsoli. Mowa o tzw. bojowym centrum informacji. Tam spływają wszelkie sygnały i dane z systemów rozpoznania, obserwacji i informatycznej sieci wsparcia dowodzenia.

Na Zachodzie ulokowanie BCI pod pokładem i kierowanie akcją bez bezpośredniego widoku morza, to na okrętach nowej generacji standard. U nas spowoduje poważne korekty w szkoleniu, by zmienić nawyki przede wszystkim dowódców i kadry oficerskiej. Nieprzypadkowo morskie próby Kormorana II, wyposażonego w nowe stanowisko zarządzania walką, trwały tak długo.

Trzeba było do skutku weryfikować rozwiązania integrujące sensory i uzbrojenie. To samo dotyczy także skomplikowanego wyposażenia. W jego skład wchodzą podwodne roboty, detektory i najnowocześniejszych obecnie na świecie sonary.

Inteligentny cyfrowy SCOT

– Jednym z wyzwań, przed jakim stanęliśmy podczas budowy, było zintegrowanie wszystkich urządzeń i systemów dostarczonych przez różnych producentów. Udało nam się to dzięki opracowanemu przez nas autorskiemu systemowi zarządzania walką „SCOT”. To on pozwala na użycie okrętowych sensorów w najbardziej efektywny sposób – mówi były prezes CTM, dr Andrzej Kilian.

Szczegóły technicznych rozwiązań, zwłaszcza systemów bojowych kormorana pozostają tajne.

– Nasze urządzenia to jednocześnie mózg, serce i układ nerwowy okrętu – opowiada  Hubert Jando, rzecznik OBR CTM.

Okrętowy system zarządzania walką to kilometry kabli i światłowodów, serwery, komputery lokalne, różnorodne sensory. Ten swoisty „krwiobieg” pozwala na przepływ informacji bojowej, danych nawigacyjnych, pogodowych, sygnałów sterowania maszynownią oraz stanu monitorowanych urządzeń, które mają wpływ na sprawność działania i bezpieczeństwo okrętu. Z punktu widzenia zbrojeniówki istotny jest fakt iż system SCOT (Ship COmbat Tactical) został opracowany w kraju. W ten sposób nie było potrzeby sięgania po kosztowne, zagraniczne licencje. To uniwersalne w założeniu rozwiązanie, ma stanowić punkt wyjścia dla systemów walki różnej klasy okrętów polskiej Marynarki Wojennej, a także element oferty eksportowej CTM.

Stoczniowy potentat

Niszczyciele min projektu 258 „Kormoran II”, co ważne, zaprojektowało polskie biuro Remontowa Marine Design & Consulting z grupy Remontowa Holding.

Grupa kapitałowa Remontowa Holding to największa polska grupa stoczniowa i jedna z największych w Europie. Specjalizuje się w projektowaniu, budowach, remontach, przebudowach i wyposażaniu jednostek pływających. Firma zatrudnia bezpośrednio ponad 4 tysiące pracowników oraz 4 tysiące kooperantów. W jej składzie działa: biuro projektowe, dwie największe w Polsce stocznie, które budują średnio 10 kompletnie wyposażonych statków i okrętów oraz remontują 200 jednostek pływających rocznie.

Roczne przychody ze sprzedaży okrętowego gdańskiego holdingu to prawie 1,8 mld zł.

W czwartek, 10 października, w prywatnej gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding, należącej do grupy kapitałowej Piotra Soyki Remontowa Holding, zaplanowano chrzest i wodowanie kolejnego z serii trzech  zamówionych przez MON jednostek – okrętu „Albatros ”.  Okręt trafi do Marynarki Wojennej na początku 2021 r.

Równocześnie położona zostanie stępka pod trzeci niszczyciel min ze stali amagnetycznej – „Mewa”.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego