Zbrojeniowy Autosan pod prądem

Sanocka firma autobusowa chce odbudowywać motoryzacyjny biznes we współpracy z potentatami krajowej energetyki.

Publikacja: 03.10.2019 01:21

wikipedia.org/Lowdown

wikipedia.org/Lowdown

Foto: wikipedia.org/Lowdown

Autosan podpisze z PGE, ENEĄ i Tauronem umowę na elektryfikację floty pojazdów służących m. in. ekipom serwisowym odpowiedzialnym za utrzymanie i naprawy sieci.

Zachęceni przez rząd energetyczni giganci, a także spółki z ich grup kapitałowych, na razie mają wspierać i współpracować z podkarpacką firmą. Cel jest jeden. Podniesienie poziomu krajowej elektromobilności, która jest przecież w interesie branży energetycznej.

Czytaj także: Autosan nie nadąża za wojskiem

Porozumienie idzie nawet dalej, wykraczając poza ogólnikową formułę listu intencyjnego. Mowa wprost o zaangażowaniu Autosanu w wymianę floty samochodów funkcjonalnych energetyki na elektryczne. Projekt dokumentu zakłada także określenie szczegółowych potrzeb i wymagań technicznych dla pojazdów potrzebnych m.in. służbom monterskim oraz ich wyprodukowanie i dostawę w najbliższych latach.

Idea prezesa Kaczyńskiego

Autosan podnoszony z upadku od 2016 r., kiedy majątek pogrążonej w upadłości spółki wykupiła od syndyka PGZ, zdążył już zbudować podstawowe kompetencje w dziedzinie budowy elektrycznych autobusów. Dostarcza je przede wszystkim przedsiębiorstwom transportu miejskiego. Firma ma na swoim koncie nawet eksport pojedynczych pojazdów np. dla klientów z Niemiec.

– Przejście od montażu autobusów do produkcji nowoczesnych terenówek dla energetyki to nie taka prosta sprawa. Realizacja wymaga poważnych inwestycji i nowej doświadczonej kadry. Tej brakuje nie tylko na Podkarpaciu – twierdzą eksperci.

Czytaj także: Sancity dla Wojska Polskiego

Informatorzy Radaru przypominają, iż idea zaangażowania sektora energetycznego w ratowanie Autosanu, który już kolejny rok przynosi straty, nie jest nowa. Już rok temu ten wątek pojawił się w publicznych wystąpieniach Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Kaczyński zadeklarował, że możliwe jest przejęcie Autosanu przez energetyczny koncern PGE i jest to „już zaawansowana sprawa”.

– Po to, by rozpocząć tam supernowoczesną produkcję autobusów elektrycznych, a także pojazdów, które służą energetyce. Energetyka, linie energetyczne, wymagają specjalnego rodzaju pojazdów i jest tego niemało – zaznaczył Kaczyński.

– I to też będzie specjalność tej fabryki, ona ma wielką przyszłość. Autosan ma wielką przyszłość, a to jest niemała część przyszłości Sanoka – krzepił prezes PiS.

Autobusy podłączone do energetyki

Sanocką autobusową firmę, należącą niegdyś do motoryzacyjnego imperium Sobiesława Zasady, w  2016 r. uratowały pieniądze PGZ. Dokładniej, to inwestycja konsorcjum warszawskiego, elektronicznego PIT–Radwaru oraz artyleryjskiej Huty Stalowa Wola.

Wykupienie od syndyka najstarszej w Polsce fabryki autobusów (działała już w latach 20. XX wieku),kosztowało PIT-Radwar i HSW 17,3 mln zł. Dodatkowo 7,8 mln zł właściciele nowej spółki Autosan S.A. wyłożyli na zakup hali produkcyjnej od firmy Zasada.

Czytaj także: Polska Grupa Zbrojeniowa nad kreską

Inwestorzy liczyli, że spółkę uda się wskrzesić i odbudować dzięki zamówieniom wojskowym.  Zapotrzebowanie armii na nowe autobusy szacowano wówczas na 300 pojazdów. Wyprowadzenie Autosanu z zapaści okazało się jednak trudniejsze niż przypuszczano. Nie udało się też ziścić planów ulokowania w Sanockich zakładach produkcji samochodów terenowych dla wojska i rozwinięcie usługowej kooperacji ramach PGZ.

Może to czego nie dokonała zbrojeniówka, uda się polskiej energetyce.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego