Celem zapytania jest uzyskanie informacji o możliwościach zastąpienia stacji radiolokacyjnych Thales SMART-L, będące na wyposażeniu fregat rakietowych typu Sachsen. Zainteresowani mają czas na przesyłanie odpowiedzi do 5 marca. Ogłoszenie postępowania przetargowego planowane jest na kwiecień.

Według planów, instalacja nowych stacji radiolokacyjnych miałaby zostać zrealizowana w okresie 2020-2026. Obok trzech urządzeń okrętowych mowa jest także o czwartym, przeznaczonym do ośrodka szkolno-doświadczalnego w Parrow.

Głównym celem modernizacji wyposażenia radiolokacyjnego okrętów jest zamiar włączenia fregat typu Sachsen do NATO-wskiego systemu ostrzegania przed zagrożeniem atakiem na europejskich członków Sojuszu z użyciem pocisków balistycznych. Obecnie wśród jego elementów są: cztery amerykańskie niszczyciele typu Arleigh Burke stacjonujące w bazie Rota w Hiszpanii, a także dwa stanowiska Aegis Ashore w Rumunii (operacyjny) i Polsce (w budowie). Dodatkowo do powyższej inicjatywy chcą przystąpić kolejne państwa Sojuszu, dysponujące okrętami z odpowiednim wyposażeniem.

Czytaj także: Nowa generacja okrętów dla Francji