Szwajcaria wybierze Dassault Rafale?

Dassault Rafale. Fot./Marine nationale.
Dassault Rafale. Fot./Marine nationale.
Nieoficjalne informacje wskazują, że Dassault Rafale może stać się nowym podstawowych samolotem bojowym szwajcarskiego lotnictwa. Fot./Marine nationale.

Szwajcarskie media, bazując na nieoficjalnych źródłach, poinformowały, że jeszcze w tym miesiącu poznamy zwycięzcę w postępowaniu przetargowym na dostawcę nowych samolotów bojowych. Informacje te wskazują, że zwycięzcą postępowania może być francuski Dassault Rafale.

W przetargu Szwajcarzy otrzymali cztery oferty. Dwie firm europejskich (Dassault Rafale i Eurofighter Typhoon) oraz dwie amerykańskich (Boeing F/A-18E/F Super Hornet i Lockheed Martin F-35A Lightning II). Umowa może mieć wartość do 6,5 mld euro i obejmować zakup do 40 samolotów. Zastąpią obecnie eksploatowane Northrop F-5E/F Tiger II i Boeing F/A-18C/D Hornet. Zgodę na przeprowadzenie zakupu wydano w narodowym referendum 27 września 2020 r.

Co ciekawe, pomimo rezultatu powyższego referendum, wynik postępowania może zostać jeszcze zakwestionowany. 2 czerwca media szwajcarskie poinformowały, że część partii politycznych będzie dążyło do przeprowadzenia kolejnego referendum. Tym razem w sprawie zablokowania zakupu samolotów bojowych w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście, jeśli informacje o zwycięstwie Rafale się potwierdzą, do tego referendum nie dojdzie.

Czytaj także: Francja i Niemcy startują z programem myśliwca przyszłości

W przypadku potwierdzenia doniesień medialnych, dla firmy Dassault Aviation i programu Rafale będzie to kolejny w krótkim czasie sukces marketingowy. Tylko w 2021 r. uzyskano trzy zamówienia na te samoloty. Z Grecji, Francji i Egiptu. W maju rząd Chorwacji ogłosił wybór francuskiej oferty w przetargu na zakup 12 samolotów bojowych. Mają być to używane maszyny z zasobów francuskiego lotnictwa. Warto zwrócić także uwagę na inny aspekt ewentualnego zwycięstwa francuskiej maszyny w Szwajcarii. Byłby to pierwszy przypadek pokonania przez Rafale w otwartym postępowaniu samolotu 5. generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Japonia wprowadziła nowy okręt podwodny

W Kobe odbyła się uroczystość wcielenia do służby okrętu podwodnego JS Shōryū. Jest to ...

Nowa partia lotniskowego sprzętu obsługowego

3. Regionalna Baza Logistyczna podpisała umowy na dostawy kolejnej partii lotniskowego sprzętu obsługowego, który ...

Golden Eagle trafią do USAF?

US Air Force planuje leasing niewielkiej liczby odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego Korea Aerospace Industries ...