Zawarta 24 marca umowa ma wartość 19,5 mln złotych netto i ma obowiązywać do końca 2023 r. W procedurze wyboru podmiotu, który będzie realizować usługi, zamawiający zastosował negocjacje z wybraną firmą. Jest to umotywowane faktem, że Huta Stalowa Wola jest producentem elementów DMO Regina: 155 mm armatohaubic samobieżnych Krab, wozów dowodzenia WD i WDSz, wozów amunicyjnych WA oraz remontowych WRUiE. Dodatkowo personel producenta dysponuje uprawieniami do napraw elementów konstrukcyjnych podlegających kontroli Wojskowego Dozoru Technicznego.

Czytaj także: Huta Stalowa Wola z kontraktem na serwis modułu ogniowego Regina

Głównym elementem umowy jest realizacja napraw awaryjnych na terenie jednostek wojskowych eksploatujących DMO Regina. W sytuacjach wyjątkowych zlecający prace może wyrazić zgodę na przewóz uszkodzonych pojazdów do innych lokalizacji. Poza tym HSW, na mocy umowy z grudnia 2016 r., ma realizować usługę utrzymywania zdolności serwisowej i wykonywania napraw w okresie docelowej eksploatacji (30 lat od ostatniej dostawy).

"Armatohaubica Krab. Fot. DGRSZ/st. szer. Adrian Jórski."

Kraby 11. Mazurskiego pułku artylerii podczas strzelań na poligonie w Ustce. Fot. DGRSZ/st. szer. Adrian Jórski.

radar.rp.pl

Obecnie w Wojskach Rakietowych i Artylerii eksploatowane są trzy dywizjonowe moduły ogniowe Regina: w 11. Mazurskim pułku artylerii w Węgorzewie, 5. Lubuskim pułku artylerii w Sulechowie i 23. Śląskim pułku artylerii w Bolesławcu (w toku przezbrajania, dotąd przekazano dwa moduły bateryjne, trzeci zostanie dostarczony do końca czerwca br.). Na mocy umowy z grudnia 2016 r., do końca 2024 r. Huta Stalowa Wola S.A. dostarczy sprzęt łącznie do czterech modułów ogniowych. Licząc prototypowy DMO, WRiA będą dysponować wówczas pięcioma dywizjonami ze 120 działami Krab. Dodatkowo w grudniu 2020 r. Inspektorat Uzbrojenia zamówił dwa kolejne działa Krab wraz z pojazdami towarzyszącymi, które zostaną wykorzystane w procesie szkolenia w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.