Joe Biden wyhamował eksport amerykańskiego uzbrojenia

Amerykański F-35A w locie z F-16E Block 60 lotnictwa ZEA. Fot./US Air Force.
Amerykański F-35A w locie z F-16E Block 60 lotnictwa ZEA. Fot./US Air Force.
Amerykański F-35A w locie z F-16E Block 60 lotnictwa ZEA. Wydawało się, że zakup tych pierwszych przez Zjednoczone Emiraty Arabskie jest już przesądzony. Dziś nie można wykluczyć poważnych perturbacji dotyczących tej transakcji. Fot./US Air Force.

Tegoroczny styczeń jest interesujący dla wszystkich analizujących amerykańskie programy eksportu uzbrojenia.

Po raz pierwszy od września 2015 r. Departament Stanu nie autoryzował żadnego pakietu eksportowego przeznaczonego dla odbiorców zagranicznych w ramach procedury Foreign Military Sales. Oczywiście ma to związek z objęciem władzy przez prezydenta Joe Bidena i jego administrację.

Tego typu sytuacja może zaskakiwać, szczególnie po ostatnich „tłustych” latach. Tylko w 2020 r. Departament Stanu autoryzował 86 pakietów eksportowych. Warto tutaj jednak zauważyć, że, ubiegłoroczny styczeń był także ubogi. Administracja autoryzowała wówczas jedynie dwa projekty. Pierwszym była sprzedaż pierwszej partii samolotów F-35B do Singapuru. Drugim elementów wyposażenia okrętowego dla australijskich fregat rakietowych typu Hunter. Co warte odnotowania, w momencie poprzedniej zmiany ekipy w Białym Domu (styczeń 2017 r.) Departament Stanu zatwierdził pięć potencjalnych umów eksportowych.

Czytaj także: Administracja Joe Bidena wstrzymuje sprzedaż broni na Bliski Wschód

Sytuacja ta ma przede wszystkim związek z zadeklarowanym przez nową administrację audytem działań ekipy Donalda Trumpa i zamrożeniem dostaw uzbrojenia do państw Bliskiego Wschodu – Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Obejmie to m.in. sprzedaż samolotów F-35 do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i bomb korygowanych GBU-39/B SDB do Arabii Saudyjskiej. Nie można wykluczyć, że jest to przyczyna opóźniająca zawarcie międzyrządowej umowy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską w sprawie przekazania pięciu używanych samolotów transportowych C-130H Hercules.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Zakup części do Bielików

41. Baza Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie podpisała umowy na dostawy części zamiennych niezbędnych do ...

Indie chcą kupić prawie pół tysiąca rosyjskich czołgów

Rząd w Delhi wydał zgodę na zakup 464 czołgów T-90MS. Według informacji serwisu „Janes” ...

Neptun broni ukraińskiego wybrzeża

Podczas wstępnych prób w locie, które odbyły się 5 kwietnia, premierowo zaprezentowano pierwszy egzemplarz operacyjny ...