Fabryka Broni szlifuje karabinek MSBS Grot. Do WOT zmierza wersja A2

Fabryka Broni Radom poprawi wszystkie dostarczone wojsku do tej pory karabinki szturmowe MSBS Grot, by systemowo wyeliminować najczęściej zgłaszane usterki.

Publikacja: 05.02.2021 18:18

Najwięcej egzemplarzy 5,56 mm karabinków automatycznych Grot w wersjach A0 i A1 trafiło do Wojsk Obr

Najwięcej egzemplarzy 5,56 mm karabinków automatycznych Grot w wersjach A0 i A1 trafiło do Wojsk Obrony Terytorialnej. Fot./MON/Wojska Obrony Terytorialnej.

Foto: Najwięcej egzemplarzy 5,56 mm karabinków automatycznych Grot w wersjach A0 i A1 trafiło do Wojsk Obrony Terytorialnej. Fot./MON/Wojska Obrony Terytorialnej.

Zdaniem producenta miały one charakter incydentalny, a zgłoszenia dotyczyły zaledwie kilku procent z ponad 43 tys. już eksploatowanych automatów. Modernizacja ściśle uzgodniona z armią obejmie jednak wszystkie używane groty, by wyeliminować definitywnie ich słabości.

Czytaj także: Zamieszania wokół Grota ciąg dalszy. Posłowie pytają MON

– MSBS Grot, to nowa konstrukcja i można się było spodziewać, że podczas intensywnej eksploatacji ujawnią się niedomagania, których nie dało się zidentyfikować w toku wymaganych przez wojsko laboratoryjnych testów dopuszczeniowych i certyfikacyjnych – tłumaczył w piątek w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w Podwarszawskiej Zielonce na spotkaniu z dziennikarzami  Seweryn Figurski, dyrektor handlowy Fabryki Broni Radom.

Poprawki konstrukcji MSBS Grot

Dyr. Figurski zapewnił, że w drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej  – głównego użytkownika nowych modułowych automatów polskiej konstrukcji –  jest ok. 7 tys. egzemplarzy nowej już, zmodyfikowanej broni. Mowa o tzw. wersji MSBS Grot A2. Producent zapewnia, że problemy z wypadaniem  regulatorów gazowych w poprawianym karabinku powinny ostatecznie „zniknąć”. W najnowszych egzemplarzach broni wzmocniono także iglice, a wydłużone łoże karabinka zostało zabezpieczono dodatkowymi nakładkami termicznymi ograniczającymi skutki nagrzewania się krytycznych elementów automatu w czasie prowadzenia wyjątkowo intensywnego ognia.

"MSBS Grot. Fot./Roman Bosiacki"

Modułowy karabinek MSBS Grot prezentowany podczas MSPO w Kielcach. Fot./Roman Bosiacki

Foto: radar.rp.pl

Producent podkreśla, że wszystkie wprowadzone zmiany dostały formalną akceptację Sił Zbrojnych. Są także dowodem skuteczności uruchomionego już dawno przez „Łucznik” systemu zgłaszania usterek przez żołnierzy, analiz niedomagań i wdrażania poprawek konstrukcyjnych.

Czytaj także: Fabryka Broni pozywa Onet

– Poprawiamy Groty, ale nic nie uzasadnia tezy z wielu ostatnich publikacji, że „broń jest tak zła, że zagraża żołnierzom” – protestują szefowie radomskiego „Łucznika”.

Karabinek MSBS Grot

Decyzję o seryjnej produkcji  MSBS Grot podjął w 2017 r. ówczesny szef MON Antoni Macierewicz.  Kontrakt podpisywano w świetle jupiterów na targach obronnych w Kielcach. Zamówienie było imponujące. Armia wzięła od razu 53 tys. automatów Grot w wersji podstawowej, umowa opiewała na  0,5 mld zł.

Mimo iż realizacja kontraktu wciąż trwa, armia zdecydowała się powiększyć liczbę zamawianych automatów o kolejne 18 tys. sztuk. Wartośćnowej umowy wynosi 177 mln zł. Według radomskiego producenta  w latach 2017-20 „Łucznik” dostarczył Siłom Zbrojnym RP 43700 egzemplarzy MSBS Grot.

Czytaj także: Postępy programu karabinków MSBS Grot

W tym tygodniu, po serii wyjątkowo krytycznych publikacji na temat nowej broni, autorzy powołując się na raport sygnowany przez eksperta broni strzeleckiej Piotra Mosznera wskazują  na liczne zgłaszane m in. przez użytkowników z WOT usterki karabinka. M.in. wypadanie odpowiedzialnego za przeładowanie broni regulatora gazowego, przegrzewanie się elementów MSBS podczas seryjnego intensywnego strzelania, kłopoty z umocowaniem tłoka broni, częste uszkodzenia składanej kolby, czy zrywanie pasa nośnego. Żołnierze mieliby również narzekać na słabe antykorozyjne zabezpieczenie  elementów karabinka i wrażliwość grotów (częste zacięcia) na zabrudzenia.

Zarząd Łucznika przypomina, że przed wdrożeniem do seryjnej produkcji broń przeszła wszystkie wymagane badania kwalifikacyjne pod nadzorem specjalnie powołanej komisji. Testy obejmowały sprawdziany wytrzymałościowe i bezpieczeństwa. Ich przebieg był pomyślny i potwierdził parametry deklarowane przez producenta.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10