Materiał dotyczył rzekomych problemów technicznych karabinków automatycznych Grot, które od kilku lat są systematycznie kupowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej i wdrażane do użycia w Wojskach Obrony Terytorialnej i wojskach operacyjnych.
Czytaj także: MSBS Grot pod ostrzałem. Wady i zalety polskiego karabinka
Autorami interpelacji są posłowie Koalicji Obywatelskiej (Paweł Poncyljusz, Tomasz Siemoniak, Joanna Kluzik-Rostkowska, Bartłomiej Sienkiewicz, Cezary Grabarczyk, Maciej Lasek, Kazimierz Plocke, Andrzej Szewiński, Marta Wcisło i Cezary Tomczyk). Dokument wpłynął do Kancelarii Sejmu 28 stycznia. Adresatem jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Posłowie, w oparciu o materiały prasowe i oświadczenie rzecznika prasowego dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, przygotowali 13 pytań dotyczących karabinka Grot:
- Proszę o szczegółową informację o liczbie poszczególnych wersji karabinka Grot będących w posiadaniu WOT. Czy to oznacza, że większość posiadanych sztuk (ponad 30 tys.) to wersja, do której odnosi się artykuł opublikowany w Onet.pl?
- Proszę o informację dotyczącą zespołu konstruktorów kabinka Grot zarówno po stronie Wojskowej Akademii Technicznej, jak i Fabryki Broni Łucznik-Radom.
- Proszę o informację, jakie uwagi zostały zgłoszone przez żołnierzy WOT. Proszę podać liczbę zgłoszonych uwag, daty zgłoszeń i informację, czego dotyczyły.
- Jakie uwagi do funkcjonowania karabinku Grot zostały wykorzystane w wersji A2, a jakie zostały uznane przez producenta za zasadne i zadeklarowano ich wdrożenie w kolejnych wersjach?
- Czy wśród uwag płynących z jednostek WOT, a nie z raportu po zakończonych testach poznawczych, były informacje o wypadaniu regulatora gazowego, problemach z zamkami, kurkami, przegrzewaniem się lufy i jej wygięciem, rdzewieniem elementów metalowych oraz mocowaniem pasów?
- Dlaczego, jeśli sam WOT mówi o produkcie, że jest cały czas modyfikowany i posiada cechy tzw. wieku niemowlęcego, naliczane są kary finansowe żołnierzom w sytuacji awarii i uszkodzeń karabinków Grot? Ile takich kar za uszkodzenie lub zgubienie elementów karabinka Grot zostało naliczonych żołnierzom WOT? Jaka jest kwota tych kar?
- Proszę o podanie kalendarium badań państwowych. Jaki był skład komisji prowadzącej badania ze strony MON? Proszę o podanie planu badań wraz z kalendarzem oraz wskazanie, w jakich terminach faktycznie one się odbyły. Kiedy i w jakich etapach przekładano termin lub powtarzano badania? Jakie były tego przyczyny?
- Czy badania państwowe zakończyły się wnioskami o modyfikację niektórych rozwiązań zastosowanych w karabinku Grot? Jeśli tak, to na jakiej podstawie zatwierdzono sprzęt do użytkowania w Siłach Zbrojnych RP? Jeśli nie, to na jakiej podstawie producent dokonał zmian pomiędzy badanym prototypem a egzemplarzami dostarczonymi do WOT?
- Czy producent, już po badaniach państwowych, zwracał się do MON z wnioskiem o zatwierdzenie kolejnej wersji karabinka Grot? Czy takie badania były prowadzone przez państwową komisję? Jeśli tak, to proszę o informację, jaki był plan tych badań, w jakich terminach, czy dokonano powtórzeń cząstkowych badań.
- Zdaniem rzecznika prasowego WOT wypadanie regulatora gazowego wynika z błędnego użytkowania karabinu, a reklamacje co do działania iglicy to jedynie 0,19% reklamacji. Dlaczego w związku z tym producent karabinka Grot dokonuje modyfikacji tych elementów w wersji A2, choć generuje to dodatkowe koszty i według WOT nie ma to znaczenia? Czy MON złożył do producenta wnioski o zmiany konstrukcyjne tych elementów?
- Proszę o podanie – kwotowo i procentowo – kosztów produkcji karabinka, z podziałem na koszty produkcji w FB Radom, komponenty od dostawców zagranicznych i komponenty od dostawców krajowych, z wyszczególnieniem kosztów wewnątrz Grupy PGZ.
- Proszę o informację, kto wchodził w skład zespołu ekspertów WAT, którzy dokonywali testów porównawczych kilku karabinów w dniu 3 listopada 2017 r., o czym wspomina w swoim oświadczeniu rzecznik prasowy WOT. Zwracam się z prośbą o udostępnienie materiału filmowego z tego badania.
- Jaka jest podstawa prawna, która pozwoliła na ominięcie procedury wprowadzania na listę uzbrojenia karabinka Grot przez szefa Sztabu Generalnego i zastąpienie jej poleceniem szefa Inspektoratu Wsparcia SZ, który zazwyczaj decyduje o uzupełnieniu SpW lub zakupach materiałów eksploatacyjnych? Proszę podać inne przykłady wprowadzenia innego typu uzbrojenia poprzez Inspektorat Wsparcia SZ.
Interpelacja posłów Koalicji Obywatelskiej jest jedną z dwóch, która wpłynęła do Kancelarii Sejmu i dotyczy sprawy karabinka Grot. Autorem drugiej jest poseł Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska) ‒ dotychczas nie została ona zamieszczona na portalu Sejmu RP.