MSBS Grot pod ostrzałem. Wady i zalety polskiego karabinka

Karabinki automatyczne MSBS Grot, produkowane przez Fabrykę Broni Radom, jak każda nowa konstrukcja ujawnia swoje słabości.

Publikacja: 27.01.2021 17:52

Największym użytkownikiem 5,56 mm karabinków automatycznych MSBS Grot w Siłach Zbrojnych RP są obecn

Największym użytkownikiem 5,56 mm karabinków automatycznych MSBS Grot w Siłach Zbrojnych RP są obecnie Wojska Obrony Terytorialnej. Fot./WOT.

Foto: Największym użytkownikiem 5,56 mm karabinków automatycznych MSBS Grot w Siłach Zbrojnych RP są obecnie Wojska Obrony Terytorialnej. Fot./WOT.

– Poprawiamy je, ale nic nie uzasadnia tezy, że „broń jest tak zła, że zagraża żołnierzom” – protestują szefowie radomskiego „Łucznika”.

Fabryka reaguje na ostatnie publikacje w prasie i mediach elektronicznych zawierające krytyczne opinie na temat wad karabinka MSBS Grot. Konstrukcja w ostatnich latach stała się podstawową bronią strzelecką Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie karabinek przymierzany jest jako przyszły oręż strzelecki także wojsk operacyjnych.

Czytaj także: Postępy programu karabinków MSBS Grot

Decyzję o seryjnej produkcji MSBS Grot podjął w 2017 r. ówczesny szef MON Antoni Macierewicz.  Kontrakt podpisywano w świetle jupiterów na targach obronnych w Kielcach. Zamówienie było imponujące. Armia wzięła od razu 53 tys. automatów Grot w wersji podstawowej. Umowa opiewała na  0,5 mld zł.

Krytyczny raport na temat MSBS Grot

Mimo iż realizacja kontraktu wciąż trwa, armia zdecydowała się powiększyć liczbę zamawianych automatów o kolejne 18 tys. sztuk. Wartość nowego porozumienia wynosi 177 mln zł). Według radomskiego producenta, w latach 2017-20 spółka dostarczyła Siłom Zbrojnym RP 43 700 egzemplarzy MSBS Grot.

"MSBS Grot. Fot./Roman Bosiacki"

Modułowy karabinek MSBS Grot prezentowany podczas MSPO w Kielcach. Fot./Roman Bosiacki

Foto: radar.rp.pl

W tym tygodniu, w serii wyjątkowo krytycznych publikacji na temat automatu, autorzy powołując się na raport sygnowany przez eksperta broni strzeleckiej Piotra Mosznera, wskazują na liczne zgłaszane m in. przez użytkowników z WOT usterki. M.in. wypadanie odpowiedzialnego za przeładowanie broni regulatora gazowego, przegrzewanie się elementów MSBS, kłopoty z umocowaniem tłoka broni, częste uszkodzenia składanej kolby, czy zrywanie pasa nośnego. Żołnierze mieliby też narzekać na słabe antykorozyjne zabezpieczenie istotnych elementów karabinka.

Nieustanne dalsze doskonalenie

Przedstawiciele „Łucznika” większość zgłaszanych niedomagań nazywa incydentalnymi. Wskazują,że spółka utrzymuje stały kontakt z nabywcami broni. Wszelkie zgłaszane przez nich reklamacje są naprawiane na bieżąco – zapewnia producent w specjalnym oświadczeniu .

Fabryka z Radomia twierdzi, że konstrukcja MSBS Grot jest cały czas udoskonalana. M.in. w tym celu powołano zespół do analizowania uwag oraz reklamacji użytkowników. W skład wchodzą przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, Wojskowej Akademii Technicznej, Centralnego Organu Logistycznego oraz Fabryki Broni.

Czytaj także: MON o kontynuacji zakupów karabinków Grot

W kompetencjach grupy leży wypracowanie zmian oraz modyfikacji broni, które uwzględniają uwagi wynikające z używania karabinków. Dzięki pracy zespołu powstały modyfikacje MSBS Grot w wersji A1, a następnie MSBS Grot w wersji A2. W najnowszej wersji skorygowano m.in. zabezpieczenia regulatora gazowego. Przewiduje się również zwiększenie odporności iglicy.

– Prace nad karabinkiem trwają nieustannie, a kolejne jego wersje są odpowiedzią na oczekiwania żołnierzy – zapewnia Fabryka Broni „Łucznika”.

Produkcja MSBS Grot pod specjalnym nadzorem

Zarząd Łucznika przypomina, że przed wdrożeniem do produkcji broń przeszła wszystkie wymagane badania kwalifikacyjne pod nadzorem specjalnie powołanej komisji państwowej. Badania obejmowały sprawdziany wytrzymałościowe i bezpieczeństwa. Ich przebieg był pomyślny i potwierdził parametry deklarowane przez producenta.

Czytaj także: Groty dojrzewają razem z WOT

– Mając na uwadze, że jest to nowa konstrukcja – podobnie jak dzieje się to na całym świecie – mają prawo wystąpić elementy czy rozwiązania, które wymagają modyfikacji – zastrzega producent.

""

Celownik termowizyjny SCT Rubin zamontowany na 5,56 mm karabinku automatycznym Grot. Fot./PCO.

Foto: radar.rp.pl

Na wszelki wypadek zaznacza jednak , iż „nie ma produkcji bezbrakowej. Niewielka ilość pękniętych magazynków na dostarczone prawie czterysta tysięcy sztuk nie jest problemem ani dla użytkowników ani dla producenta. Podobnie jak pęknięcie kilku kolb na ponad 40tys. wyprodukowanych sztuk broni.”

„Broń z innej epoki niż kałasznikowy”

Karabinek MSBS Grot  to konstrukcja opracowana przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną w ramach rozpoczętego 11 lat temu programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS). Rodzina karabinków otrzymała wspólną nazwę Grot dla upamiętnienia gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” – komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK.

MSBS Grot kal. 5,56 mm to pierwszy w nowożytnych dziejach RP karabin polskiej konstrukcji

Gdy automat dopiero wchodził do służby znawcy broni strzeleckiej zwracali uwagę na oryginalne rozwiązania konstrukcyjne poprawiające ergonomię i funkcjonalność. Wymieniano np. przestawny zamek, który pozwala dostosować broń do strzelców prawo i leworęcznych.

Czytaj także: Kolejne szybkostrzelne groty trafią do armii

– Wiele elementów w nowych automatach z „Łucznika” można regulować, indywidualnie dopasowywać do bojowych potrzeb. Widać, że konstruktorzy już na etapie projektowania myśleli jak funkcjonalnie skonfigurować nowoczesną broń modułową – podkreślali znawcy.

Eksperci chwalili też wyjątkową celność grotów.

– Przy pewnej ręce i oku strzelca, skupienie przestrzelin w tarczy zawsze robi spore wrażenie – komentowano.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku