Fiński przetarg na nowy samolot wielozadaniowy na ostatniej prostej

Boeing F/A-18C/D Hornet. Fot./Siły Powietrzne Finlandii.
Boeing F/A-18C/D Hornet. Fot./Siły Powietrzne Finlandii.
Nowy samolot wielozadaniowy ma od 2025 r. zacząć zastępować w fińskim lotnictwie samoloty Boeing F/A-18C/D Hornet, które zostały dostarczone w latach 1995-2000. Fot./Siły Powietrzne Finlandii.

Ministerstwo Obrony Finlandii opublikowało zaproszenia do składania ofert ostatecznych w przetargu mającym wyłonić dostawcę nowych wielozadaniowych samolotów bojowych.

Nowe maszyny, od 2025 r., mają zastąpić obecnie eksploatowane maszyny Boeing F/A-18C/D Hornet.

Do finalnej fazy postępowania zakwalifikowano wszystkie firmy, które zgłosiły się do poprzedniej fazy przetargu: Mowa o ofertach:

  • Boeinga z F/A-18E/F Super Hornet (w pakiecie z E/A-18G Growler),
  • Lockheed Martina z F-35A Lightning II,
  • Dassault Aviation z Rafale,
  • Eurofighter GmbH z Typhoonem
  • Saaba z JAS-39E/F Gripen (w pakiecie z samolotami wczesnego ostrzegania i dowodzenia GlobalEye).

Zaproszone firmy mają czas na przesłanie ofert ostatecznych do 30 kwietnia. Ten termin ma pozwolić na wybór zwycięskiej oferty do końca bieżącego roku. Podpisanie kontraktu ma nastąpić w 2022 r., co umożliwiłoby rozpoczęcie dostaw do końca 2025 r. Obecnie eksploatowane F/A-18C/D Hornet mają zostać wycofane z eksploatacji do końca 2030 r.

Czytaj także: Finlandia zwiększy wydatki obronne?

Fiński program HX ma pochłonąć do 9,4 mld euro. Poza samolotami w tej kwocie mają znaleźć się elementy dodatkowe, m.in.: wsparcie eksploatacji, symulatory, a także uzbrojenie. W przypadku oferty Boeinga (podobnie jak ma to miejsce w Szwajcarii) część kosztów można „ściąć” poprzez wykorzystanie już dostępnego sprzętu zakupionego przed laty wraz z F/A-18C/D Hornet.

Program HX to ciekawy przykład rywalizacji F-35A z konkurentami generacji „4+” i procedurami oraz polityką. Ze względu na swój neutralny status Finlandia może nie zdecydować się na transfer danych eksploatacyjnych w przypadku wyboru F-35 do globalnych hubów informatycznych systemu ODIN (Operational Data Integrated Network). To zaś może ograniczyć szanse tego samolotu w rywalizacji. Trudno sobie bowiem wyobrazić zgodę amerykańskiej administracji na przyznanie Finlandii wyjątkowego statusu.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Fort Bronowice. Fot./AMW

Koronawirus wysyła powojskowe nieruchomości do cywila

Pandemia Covid-19 ożywiła sprzedaż powojskowych nieruchomości. Pod młotek idą nie tylko mniej atrakcyjne parcele, ...

PGZ nie zaprezentuje broni w kieleckim Salonie

Polska Grupa Zbrojeniowa, wieloletni strategiczny partner Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego podjęła rozmowy z Targami ...

Korupcja spowalnia przezbrojenie armii

Szefostwo jednego z największych producentów samolotów zostało odwołane. Kilka zakładów przemysłu zbrojeniowego zostało sparaliżowane rewizjami ...