Aktywne systemy samoobrony Trophy HV dla niemieckich czołgów Leopard 2

Wizja czołgu Leopard 2 z aktywnym system obrony pojazdu Trophy HV. Rys./Rafael ADS.
Wizja czołgu Leopard 2 z aktywnym system obrony pojazdu Trophy HV. Rys./Rafael ADS.
Łącznie 18 niemieckich Leopardów 2 zostanie w ramach modernizacji wyposażonych w aktywny system obrony pojazdu Trophy HV. Na rysunku wizja z Leoparda 2 z takim systemem z 2019 r. Rys./Rafael ADS.

Komisja Budżetowa Bundestagu zatwierdziła środki na zakup zestawów aktywnego systemu ochrony pojazdów do niemieckich czołgów Leopard 2.

Bundeswehra już kilka lat temu wskazała, że zamierza nabyć system Rafael Trophy do modernizacji czołgów. Mowa o maszynach, które w 2023 r. wejdą w skład sił bardzo szybkiego reagowania NATO (VJTF, Very High Readiness Joint Task Force). Niemcy będą wówczas liderem tych sił. Pierwotnie podpisanie umowy planowano na październik 2020 r., ale być może z powodu pandemii sprawa odsunęła się w czasie.

Czytaj także: Niemcy dołączyli do programu europejskiej tarczy antyrakietowej

Zgodnie z oczekiwaniami sprzed kilku lat, modernizacja miałaby objąć 17 czołgów, lecz ostatecznie nie zostaną one przekazane VJTF. Według pierwotnych planów system ochrony aktywnej klasy hard-kill Trophy HV miał trafić do czołgów czołgi Leopard 2A7V. To właśnie one zostaną przekazane do sił bardzo szybkiego reagowania NATO w 2023 r. w liczbie 30. Tymczasem, według najnowszych doniesień, w Trophy HV zostaną wyposażone czołgi Leopard 2A6A3. Będzie to nowa wersja.

Otrzymają one nowe oznaczenie Leopard 2A7A1 i w dużej mierze będą zupełnie nowymi wozami. W ramach „modernizacji” co najmniej 17 czołgów (plus jeden wóz prototypowy) otrzyma zmodernizowane wieże i zupełnie nowe podwozia. Całkowity koszt modernizacji 18 pojazdów wyniesie w związku z tym aż 120 mln euro (w tym ok. 25 mln euro kosztować będą prace związane z zakupem, integracją i instalacją Trophy HV produkcji firmy Rafael ADS). Dostawy zaplanowano na lata 2024-2025. Jest to kolejnym powód, dla którego czołgi z Trophy nie zostaną przekazane oddziałom skierowanym do pełnienia dyżuru w ramach VJTF 2023.

Czytaj także: „Europejski” czołg MGCS bez Polski?

Leopardy 2A7A1 będą drugim typem czołgu (po amerykańskich Abramsach i trzecim typem pojazdu w ogóle, obok holenderskich CV90, choć przyznać należy, że US Army stara się wyposażyć w aktywne systemy samoobrony także bwp M2 i transportery Stryker) spośród sił zbrojnych państw należących do NATO, które otrzymają aktywny system samoobrony klasy hard-kill. Ponownie jak w przypadku amerykańskich Abramsów, będzie to Trophy HV. Jest to jedyny obecnie system hard-kill sprawdzony w walce i jeden z pierwszych wprowadzonych do służby na większą skalę. Ponadto system jest produkowany na bieżąco, a więc stosunkowo łatwo dostępny.

Nie wiadomo, w jaki sposób Trophy HV zostanie umieszczony na wieży Leoparda 2A7A1. Jeśli skonfrontować wizualizację z 2019 r. ze sposobem montażu systemu na Merkawach Mk 4M czy M1A2B/C Abrams, wydawać się może, że sposób zaproponowany na wizualizacji będzie co najmniej trudny do zrealizowania, jeżeli nie niemożliwy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Ile Rosja naprawdę wydaje na zbrojenia?

Sztokholmska SIPRI opublikowała w kwietniu ranking wydatków zbrojeniowych państw świata. Najnowsze ranking największych klientów ...

Rosja Chinom: kradzione nie tuczy

Jego budowa kosztowała więcej czasu i pieniędzy, niż się spodziewano – powiedział rosyjski ekspert ...

Royal Navy czeka na nowe fregaty

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podpisało kontrakt dotyczący budowy serii pięciu wielozadaniowych fregat rakietowych Typu ...