Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wystosowało list otwarty do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, a także wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka dotyczący obaw o przyszłość krajowego przemysłu obronnego.
Jedną z przesłanek do niepokoju jest niekorzystna, wg OPZZ, ocena organizacyjna i ekonomiczna Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Problemem jest także brak efektywnego dialogu społecznego w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Rozwoju Przemysłowego Potencjału Obronnego i Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych. Z tego też względu OPZZ wnioskuje do premiera o podjęcie działań zmierzających do poprawy kondycji wspomnianej spółki-matki i spółek-córek.
Czytaj także: Polska Grupa Zbrojeniowa z gigantyczną stratą. Będą zmiany
Jak wskazują związkowcy, kondycja ekonomiczna Grupy PGZ jest trudna. M.in. z powodu niekorzystnych decyzji finansowych i organizacyjnych podejmowanych w PGZ, które powodują erozję potencjału rozwojowego. Ważnym elementem jest także polityka kadrowa polegająca na zatrudnianiu osób niemających doświadczenia w branży obronnej i szybkiej rotacji kadry zarządzającej. Zdaniem związkowców, taka polityka stawia w wątpliwość celowość istnienia PGZ w obecnym kształcie. Co należy odnotować, związkowcy przedstawiali niedawno na Zespole Trójstronnym propozycje rozwiązań mających na celu poprawę sytuacji w PGZ.
Czytaj także: Tajne przez poufne sprawozdanie finansowe PGZ
Niepokój OPZZ to wynik opublikowania sprawozdania finansowego PGZ za 2019 r., które wykazało stratę przekraczającą miliard złotych. Według złożonych deklaracji, Ministerstwo Aktywów Państwowych ma w styczniu ogłosić koncepcję zmian w PGZ. Mają one objąć odchudzenie i uproszczenie struktur centrali Grupy. Najważniejsze domeny działalności mają być koordynowane przez siedem najsilniejszych spółek, a także zintensyfikowane mają zostać działania zmierzające do uzyskania kontraktów eksportowych.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.