Nowe amerykańskie satelity rozpoznawcze wyniesione na orbitę okołoziemską

Start rakiety nośnej Falcon 9 Block 5. Fot./SpaceX.
Start rakiety nośnej Falcon 9 Block 5. Fot./SpaceX.
Start rakiety nośnej Falcon 9 Block 5 firmy SpaceX do misji NROL-108. Fot./SpaceX.

Z centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Falcon 9 Block 5 należąca do firmy SpaceX.

Celem lotu było wyniesienie na orbitę Ziemi satelitów rozpoznawczych na zlecenie Narodowego Biura Rozpoznawczego (National Reconnaissance Office, NRO).

Czytaj także: Kolejny rosyjski wojskowy satelita na orbicie

W ramach misji NROL-108 rakieta wyniosła dwa satelity, których zadanie pozostaje tajemnicą. Tradycyjną dla tego typu misji transmisję ze startu przerwano w momencie oddzielenia się pierwszego stopnia rakiety. Wyniesione obiekty sklasyfikowano jako USA-312 i USA-313. Umieszczone zostały na niskiej, niemal kołowej orbicie o parametrach 540 × 520 km × 51,35°.

Start rakiety nośnej Falcon 9 Block 5. Fot./SpaceX.
Start rakiety nośnej Falcon 9 Block 5 firmy SpaceX do misji NROL-108. Fot./SpaceX.

Początkowo start zaplanowano na 17 grudnia, jednak problemy techniczne spowodowały przesunięcie operacji o dwa dni.

Dla firmy SpaceX była to pierwsza w tym roku misja na zlecenie NRO (i jednocześnie druga w historii). Co ważne, kontrahent zgodził się na wykorzystanie już wcześniej używanego pierwszego stopnia rakiety nośnej. Był to jego piąty lot, co znacznie ograniczyło koszty całej operacji. Był to jednocześnie ostatni w tym roku start rakiety nośnej z terytorium Stanów Zjednoczonych.

Czytaj także: Rosyjski satelita atakuje

W przyszłym roku firma SpaceX ma realizować kolejne usługi na rzecz NRO, a także Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Ma to związek z polityką władz federalnych dotyczących rozwoju prywatnego sektora kosmicznego, a także redukcją kosztów wynoszenia satelitów na orbitę okołoziemską. W ramach tych działań podpisano wieloletnie umowy zarówno ze SpaceX jak i firmą ULA (joint venture Boeinga i Lockheed Martina).

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Deutsche Marine poszukuje nowych zbiornikowców

Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec zatwierdziło program wyboru i budowy pary nowych okrętów zaopatrzeniowych. ...

Położenie stępki pod niszczyciel USS John Basilone

W stoczni General Dynamics Bath Iron Works odbyła się uroczystość położenia stępki pod niszczyciel ...

Symulator Vipera dla Bahrajnu

Bell Helicopter Textron Inc. podpisał kontrakt dotyczący produkcji i dostawy do Bahrajnu symulatora  do ...