Wojsko planuje zakup nowych silników do Sokołów

W skład zespołu napędowego śmigłowców rodziny W-3 Sokół wchodzą m.in. dwa silniki turbowałowe PZL-10W, produkowane przez Pratt & Whitney Rzeszów. Fot./Andrzej Kiński.

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej rozpoczął negocjacje z firmą Pratt & Whitney w związku z planami zakupu w latach 2020-21 partii silników turbowałowych stanowiących napęd wielozadaniowych śmigłowców rodziny W-3 Sokół.

Zgodnie z informacją upublicznioną przez zamawiającego, zaproszenie do negocjacji wystosowano 25 września bieżącego roku. Inspektorat wsparcia szacuje, że zakup pochłonie kwotę ok. 18,2 mln zł netto. Nie poinformowano o liczbie silników przewidzianych do zakupu.

Czytaj także: Nie będzie modernizacji wojskowych Sokołów?

Zakup jednostek napędowych PZL-10W z układem cyfrowego sterowania FADEC ma pozwolić na dalszą eksploatację wielozadaniowych śmigłowców W-3 Sokół, jednego z podstawowych typów wiropłatów w Siłach Zbrojnych RP.

Zastosowanie procedury negocjacji z wybranym podmiotem jest związane z faktem, że Pratt & Whitney Rzeszów jest właścicielem dokumentacji produkcyjnej silników PZL-10W. Zakład dysponuje także pełnymi zdolnościami technicznymi do realizacji zamówienia.

Czytaj także: Tajne życie Sokołów

W ostatnich latach Inspektorat Wsparcia nie prowadził procedury zakupu fabrycznie nowych silników PZL-10W. Koncentrował się na remontach głównych i modernizacji posiadanych jednostek napędowych. Nowe silniki pozwolą zwiększyć dostępność śmigłowców oraz pozwoli odbudować zapasy kluczowych agregatów i zespołów zapasowych do Sokołów.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Pete Bata: Chcemy być mocnym partnerem dla Polski

Raytheon otworzył właśnie duże biuro w Warszawie. W jakim celu? Pete Bata, wiceprezes polskiego ...

Procedury ograniczają możliwości Marynarki Wojennej

Trzy okręty rakietowe typu Orkan należą do jednych z najlepiej wyposażonych bojowych jednostek pływających ...

Nowy śmigłowiec ratownictwa bojowego dla US Air Force

W ośrodku badawczo-rozwojowym firmy Sikorsky oblatano prototyp wielozadaniowego śmigłowca ratownictwa bojowego HH-60W. Maszyna przeznaczona ...