Wojsko planuje zakup nowych silników do Sokołów

W skład zespołu napędowego śmigłowców rodziny W-3 Sokół wchodzą m.in. dwa silniki turbowałowe PZL-10W, produkowane przez Pratt & Whitney Rzeszów. Fot./Andrzej Kiński.

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej rozpoczął negocjacje z firmą Pratt & Whitney w związku z planami zakupu w latach 2020-21 partii silników turbowałowych stanowiących napęd wielozadaniowych śmigłowców rodziny W-3 Sokół.

Zgodnie z informacją upublicznioną przez zamawiającego, zaproszenie do negocjacji wystosowano 25 września bieżącego roku. Inspektorat wsparcia szacuje, że zakup pochłonie kwotę ok. 18,2 mln zł netto. Nie poinformowano o liczbie silników przewidzianych do zakupu.

Czytaj także: Nie będzie modernizacji wojskowych Sokołów?

Zakup jednostek napędowych PZL-10W z układem cyfrowego sterowania FADEC ma pozwolić na dalszą eksploatację wielozadaniowych śmigłowców W-3 Sokół, jednego z podstawowych typów wiropłatów w Siłach Zbrojnych RP.

Zastosowanie procedury negocjacji z wybranym podmiotem jest związane z faktem, że Pratt & Whitney Rzeszów jest właścicielem dokumentacji produkcyjnej silników PZL-10W. Zakład dysponuje także pełnymi zdolnościami technicznymi do realizacji zamówienia.

Czytaj także: Tajne życie Sokołów

W ostatnich latach Inspektorat Wsparcia nie prowadził procedury zakupu fabrycznie nowych silników PZL-10W. Koncentrował się na remontach głównych i modernizacji posiadanych jednostek napędowych. Nowe silniki pozwolą zwiększyć dostępność śmigłowców oraz pozwoli odbudować zapasy kluczowych agregatów i zespołów zapasowych do Sokołów.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa rosyjska torpeda do atomowych okrętów podwodnych

W Rosji zakończono próby państwowe i rozpoczęto przygotowania do uruchomienia produkcji nowej torpedy ciężkiej ...

Niszczyciel Haguro rozpoczął próby morskie

Stocznię Japan Marine United w Jokohamie opuścił niszczyciel rakietowy Haguro (DDG 180), który rozpoczął ...

PGZ Stocznia Wojenna próbuje ominąć mielizny

Wskrzeszona na gruzach upadłej Stoczni Marynarki Wojennej spółka nie zdołała jak dotąd nabrać wiatru ...