Szwajcarzy zagłosowali „za” zakupem samolotów bojowych

Szwajcarski F/A-18C Hornet podczas tankowania w powietrzu. Fot./Schweizer Luftwaffe.

Obywatele Szwajcarii zagłosowali w ogólnonarodowym referendum za zakupem nowych wielozadaniowych samolotów bojowych.

Nowe samoloty zastąpią obecnie eksploatowane maszyny Northrop F-5E/F Tiger II i Boeing F/A-18C/D Hornet.

Czytaj także: Wzrost szwajcarskiego eksportu uzbrojenia

Ostatecznie za zgodą na zakupem opowiedziało się 50,1 proc. uczestników referendum. Projekt ma kosztować Szwajcarię do 6,5 mld dol., a decyzja o dostawcy ma zapaść do końca przyszłego roku. Szwajcaria wybierze nowy samolot spośród następujących konstrukcji: Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, Boeing F/A-18E/F Super Hornet i Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Jest to kolejna próba zakupu nowych maszyn bojowych. W 2014 r. społeczeństwo tego kraju zdecydowało o zarzuceniu pomysłu zakupu samolotów Saab JAS-39E/F Gripen.

Szwajcaria jest kolejnym państwem na kontynencie europejskim, który realizuje program modernizacji lotnictwa wojskowego. Przypomnijmy, w bieżącym roku Polska zamówiła 32 F-35A Lightning II.

Czytaj także: Amerykańskie F-35 na testach w Szwajcarii

Republika Federalna Niemiec ogłosiła plan zakupu nowych Eurofighterów i F/A-18E/F Super Hornet oraz E/A-18G Growler. Grecja kupuje francuskie Dassault Rafale. Postępowanie przetargowe prowadzone jest w Finlandii, a Hiszpania przygotowuje się do zamówienia. W grę wchodzi zakup kolejnej partii Eurofighterów bądź F-35B Lightning II i F/A-18E/F Super Hornet.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Defence Summit 2018: Jak obronić państwo w epoce wojen hybrydowych?

Tegoroczna, trzecia edycja konferencji poświęconej polskiej strategii bezpieczeństwa i obronności rozpoczęła się w redakcji ...

W Stanach Zjednoczonych ruszają prace nad następcą Ospreya

Dowództwo US Special Operations Command poinformowało, że rozpoczęło prace analityczne związane z następcą samolotu ...