SpaceX i United Launch Services z kontraktami dla Departamentu Obrony

Start rakiety nośnej Falcon 9. Fot./SpaceX.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zawarł dwie umowy dotyczące usług wynoszenia w przestrzeń kosmiczną ładunków na rzecz Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Realizatorami umów będą firmy United Launch Services i SpaceX. Pierwsza z nich zainkasuje 337 mln dolarów, a druga 316 mln dol. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zleceń. Ładunki mają być wysyłane w przestrzeń kosmiczną do marca 2028 r. Wylecą z centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie i bazy Vandenberg w Kalifornii. Jest to kontynuacja dotychczasowej polityki Departamentu Obrony. Od dłuższego czasu zlecenia wyniesienia w przestrzeń kosmiczną ładunków trafiają do podmiotów komercyjnych. To pozwala na ograniczenie kosztów operacyjnych.

Czytaj także: Do gwiazd dzięki międzynarodowym kontaktom

United Launch Services, należąca do korporacji Lockheed Martin i Boeing, wykonuje usługi przy pomocy rakiet nośnych Delta IV oraz Atlas V. Najbliższy start na rzecz władz federalnych zaplanowano na 26 sierpnia tego roku. Rakieta Delta IV ma wynieść satelitę rozpoznawczego Orion-10.

Dla SpaceX, należącej do Elrona Muska i wykorzystującej przede wszystkim rakiety nośne rodziny Falcon 9, jest to także kontynuacja współpracy z wojskiem. Najbliższy start zlecony przez Departament Obrony zaplanowano na 30 września. Na orbitę trafi satelita systemu nawigacji GPS IIIA.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Zamówienia MON szansą dla PZL Świdnik

W przygotowywanym na drugą połowę roku planie naprawczym Leonardo, który ma wyprowadzić włoską grupę ...

Zmiany w zarządzie Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej powołała Dariusza Gwizdałę, dotychczasowego Zastępcę Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ...

Polska broń nie zarabia na Ukrainie

Polski sprzęt wojskowy mimo apetytu zbrojeniówki z trudem przebija się w siłach zbrojnych Kijowa.