Amerykanie rozbudowują bazę w Katarze

Baza Al Udeid jest regularnie wykorzystywana przez US Air Force. Jesienią ubiegłego roku przerzucono do niej np. myśliwce F/A-22 Raptor. Fot./USAF/Tech. Sgt. Nichelle Anderson.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał umowy z firmami, które mają zrealizować rozbudować bazy lotniczej Al Udeid w Katarze.

Jednym z jej celów jest przygotowanie infrastruktury do bazowania 36 wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15QA Advanced Eagle. Katar zamówił maszyny w czerwcu 2017 r. i obecnie czeka na pierwsze dostawy, które rozpoczną się wkrótce.

Czytaj także: F-15QA Advanced Eagle dla Kataru w docelowym kamuflażu

Budowa nowej infrastruktury naziemnej pochłonie aż 524 mln dol. W ramach umowy w Al Udeid powstanie 35 nowych budynków o różnym przeznaczeniu. Prace zrealizuje joint venture Bahadir Construction Engineering Contracting and Trading Company oraz Impresa Costruzioni Giuseppe Maltauro. Rozbudowa potrwa do końca 2022 r.

Rozbudowa bazy Al Udeid wiąże się z zakupem w Stanach Zjednoczonych samolotów uderzeniowych Boeing F-15QA Advanced Eagle. Fot./Boeing.

Al Udeid jest jedną z trzech baz lotniczych w Katarze. Obecnie stacjonuje tam jednostka transportowa, wyposażona w samoloty Boeing C-17 Globemaster III oraz Lockheed Martin C-130J Super Hercules. W bazie stacjonuje również eskadra śmigłowców Leonardo AW139 i maszyny szkolno-treningowe.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

F-16 Jastrząb. Fot./MON.

100 tys. godzin nalotu polskich F-16 Jastrząb

2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego poinformowało, że flota polskich wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D ...

Silniki Su-22 do naprawy

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej z Kutna rozpoczął negocjacje z Wojskowymi Zakładami ...

Coraz bliżej polskiego BWP

Prototyp najnowszego polskiego BWP, budowany przez konsorcjum PGZ/ HSW, przejechał już ponad 7 tys. ...