400. Osprey dostarczony użytkownikom

Koncern Boeing dostarczył użytkownikom czterechsetny egzemplarz wielozadaniowego samolotu transportowego pionowego startu i lądowania Bell/Boeing V-22 Osprey.

Publikacja: 17.06.2020 09:03

400. dostarczony wielozadaniowego samolotu transportowego pionowego startu i lądowania Bell/Boeing V

400. dostarczony wielozadaniowego samolotu transportowego pionowego startu i lądowania Bell/Boeing V-22 Osprey. Fot./USAF/Nathan LeVang.

Foto: 400. dostarczony wielozadaniowego samolotu transportowego pionowego startu i lądowania Bell/Boeing V-22 Osprey. Fot./USAF/Nathan LeVang.

Maszyna w wersji CV-22 trafiła do US Air Force, które wykorzystują Ospreye głównie do wsparcia operacji specjalnych na całym świecie. Także ten egzemplarz trafił do Air Force Special Operation Command i będzie 53. Użytkowaną tam maszyną tego typu. Według niektórych doniesień miał to być zarazem ostatni V-22 dla USAF.

Czytaj także: Pierwsze Osprey dotarły do Japonii

Poza US Air Force Ospreye trafiły do eksploatacji w US Marine Corps. Konsorcjum Bell/Boeing rozpoczęło niedawno ich dostawy także do US Navy i Japońskich Sił Samoobrony – jedynego, jak dotąd, ich odbiorcy eksportowego.

Dostawy V-22 Osprey rozpoczęły się w maju 1999 r. Obecne zamówienia pozwalają na utrzymanie linii montażowej do końca 2024 roku.

Działania operacyjne poza Stanami Zjednoczonymi rozpoczęto w 2007 r., dotychczas flota samolotów rodziny V-22 Osprey wylatała ponad 500 tys. godzin, z czego znaczną część w trakcie działań bojowych na obszarze Bliskiego i Środkowego Wschodu.

Czytaj także: Marines zamawiają kolejne Ospreye

Dotychczas, w toku eksploatacji liniowej, utracono 12 samolotów, część z nich w czasie misji ekspedycyjnych w Afganistanie, Syrii i Iraku. Konstrukcja, jak pokazały doświadczenia bojowe, jest bardzo odporna na uszkodzenia – najlepszym przykładem była operacja ewakuacji cywilów z Południowego Sudanu, w czasie której od ognia broni maszynowej z ziemi poważne uszkodzenia odniosły trzy CV-22 Osprey, które jednak szczęśliwie powróciły do bazy.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego