Amerykańskie torpedy do tajwańskich okrętów podwodnych

Torpeda ciężka rodziny Mk 48 w magazynie uzbrojenia amerykańskiego okrętu podwodnego o napędzie jądrowym. Fot./US Navy.

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Tajwanu partii ciężkich torped rodziny Mk 48 przeznaczonych do konwencjonalnych okrętów podwodnych.

Tajwan planuje zakup 18 533 mm torped Mk 48 Mod 6AT wraz z niezbędnym osprzętem pozwalającym na ich bezpieczną eksploatację. Cały pakiet wyceniono na maksymalną kwotę 180 mln dol. Co ważne i istotne dla terminu dostawy, pociski i pozostałe elementy mają pochodzić z zasobów US Navy.

Marynarka Wojenna Tajwanu posiada cztery okręty podwodne. Dwa z nich należą do amerykańskich typów Tench i Balao. Okręty powstały jeszcze w czasie II wojny światowej. W latach 70. ubiegłego wieku przeszły proces modernizacji i trafiły do Tajwanu. Służą do celów szkoleniowych i są obecnie najstarszymi okrętami podwodnymi pełniącymi służbę na świecie. Pozostałe dwa należą do typu Chien Lung i powstały w Holandii. Służbę rozpoczęły w w latach 1986-1987. To właśnie do nich potrzebne są nowe torpedy.

Czytaj także: Jak zginął szef tajwańskiego sztabu generalnego

Torpedy Mk 48 Mod 6AT są produkowane przez korporację Raytheon. Do ich budowy wykorzystuje się komponenty starszej wersji Mod 4, a wśród głównych różnic jest nowy moduł naprowadzania i sterowania. Pozwala na samodzielne wykrycie celów, w tym tych generujących minimalny poziom hałasu.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Co dalej z „małym Mustangiem”?

Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy otworzyła oferty w przetargu na dostawę 610 samochodów ciężarowo-osobowych ...

Kolejne moździerze Rak dla polskich artylerzystów

Inspektorat Uzbrojenia MON rozpoczął negocjacje dotyczące zakupu kolejnych modułów ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych ...

Teldat unowocześnia patrioty

W tym roku, już trzeci raz z rzędu, prywatna bydgoska firma została laureatem nagrody ...