Moździerze do naprawy

Moździerz M-98 na stanowisku ogniowym. Fot./Andrzej Kiński.

Hucie Stalowa Wola wykona usługę naprawy głównej 98 mm moździerzy M-98 eksploatowanych w Wojsku Polskim.

Warunki umowy negocjowano od 6 lutego tego roku. Podpisano ją 20 kwietnia i zakłada ona remont 14 moździerzy M-98 i ma wartość 3,4 mln zł brutto. Dodatkowo umowa zawiera opcję pozwalającą na rozszerzenie zamówienia o jeden moździerz. Prace mają zostać wykonane do końca listopada tego roku.

Zastosowanie procedury negocjacji z wybranym oferentem wynikało z faktu, że Huta Stalowa Wola jest jedynym właścicielem praw do dokumentacji napraw głównych moździerzy tego typu, realizowała tego typu usługi w latach wcześniejszych i dysponuje patentem nr 209851 na wynalazek „Urządzenie zabezpieczające przed podwójnym lub odwrotnym załadowaniem broni lufowej, zwłaszcza moździerza ładowanego od strony wylotu lufy” zastosowany w moździerzach M-98.

Czytaj także: Szczegóły zamówienia trzeciej partii moździerzy Rak

M-98, w liczbie 99, trafiły do uzbrojenie Sił Zbrojnych RP na początku obecnego stulecia. Wśród jednostek, które je eksploatują, można wymienić 6. Brygadę Powietrznodesantową, 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej i 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.

Moździerz M-98 w położeniu transportowym./Fot. Andrzej Kiński

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Rosyjskie wojskowe roboty znów w Syrii

 „Bojowy, wielofunkcjonalny robototeczniczny kompleks na podwoziu gąsienicowym” został sfotografowany w jednym z rejonów Syrii. ...

Polska wyprodukuje rakiety do systemu Patriot

Do końca roku producent patriotów sfinalizuje kluczowe kontrakty offsetowe w Polsce związane z pierwszym ...

Pionki wreszcie powąchają prochu

Zakłady Mesko w Pionkach i Skarżysku Kamiennej za 436,6 mln zł zbudują potencjał do ...