Saab dostarczył ZEA pierwszy egzemplarz samolotu wczesnego ostrzegania GlobalEye

Saab dostarczył Siłom Zbrojnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich pierwszy egzemplarz samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia GlobalEye. Jest to, jak dotąd, pierwszy (i na razie jedyny) odbiorca tej konstrukcji.

Publikacja: 05.05.2020 13:04

Pierwszy samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab GlobalEye przekazany lotnictwu ZEA. Fot./Sa

Pierwszy samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab GlobalEye przekazany lotnictwu ZEA. Fot./Saab.

Foto: Pierwszy samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab GlobalEye przekazany lotnictwu ZEA. Fot./Saab.

Saab realizuje kontrakt na dostawę do ZEA trzech takich maszyny, ale nie jest wykluczone, że zamówienie zostanie zwiększone o dwa kolejne.

Czytaj także: Saab rozpoczął montaż pierwszego dwumiejscowego Gripena dla Brazylii

Pierwszą umowę, na dwa samoloty, podpisano w listopadzie 2015 r. Miała wartość 1,27 mld dol. Druga, dotyczącą zakupu trzeciego, zawarto w lutym 2017 r. Miała wartość 238 mln dol.

Pierwszy GlobalEye dla ZEA oblatano 14 marca 2018 r. Publiczna prezentacja na salonie lotniczym w Dubaju miała miejsce w listopadzie 2019 r. Szwedzi w walce o zamówienie pokonali producentów amerykańskich, którzy mają w swojej ofercie seryjne samoloty E-2D Hawkeye (Northrop Grumman) i E-737 (Boeing). Dostawy wyposażenia naziemnego rozpoczęły się w połowie 2019 r. Wszystkie trzy GlobalEye były gotowe już w drugiej połowie ubiegłego roku. Ze względu na przedłużający się proces certyfikacji i szkolenia personelu znajdowały się na terytorium Szwecji.

Saab GlobalEye bazują na odrzutowym samolocie dyspozycyjnym Bombardier Global 6000. Maszyny komplementują zakłady w Kanadzie. Po zakończeniu przylatują do Szwecji, gdzie zakłady Saaba w Linköping dokonują przebudowy i adaptacji do docelowej roli.

Czytaj także: Saab z umową na obsługę uzbro­je­nia Gripenów

Saab GlobalEye jest wyposażony w stację radiolokacyjną Erieye ER. Według danych producenta pozwala na wykrywanie celów latających znajdujących się w odległości około 450 km od nosiciela. Dodatkowo maszyna dysponuje także stacją radiolokacyjną Leonardo Seaspray 7500E, przeznaczoną do obserwacji powierzchni morza i powierzchni ziemi. Łączność i transmisję danych zapewniają radiowe systemy wymiany informacji oraz system satelitarny.

Saab realizuje kontrakt na dostawę do ZEA trzech takich maszyny, ale nie jest wykluczone, że zamówienie zostanie zwiększone o dwa kolejne.

Czytaj także: Saab rozpoczął montaż pierwszego dwumiejscowego Gripena dla Brazylii

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego