Saab dostarczył ZEA pierwszy egzemplarz samolotu wczesnego ostrzegania GlobalEye

Pierwszy samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab GlobalEye przekazany lotnictwu ZEA. Fot./Saab.

Saab dostarczył Siłom Zbrojnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich pierwszy egzemplarz samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia GlobalEye. Jest to, jak dotąd, pierwszy (i na razie jedyny) odbiorca tej konstrukcji.

Saab realizuje kontrakt na dostawę do ZEA trzech takich maszyny, ale nie jest wykluczone, że zamówienie zostanie zwiększone o dwa kolejne.

Czytaj także: Saab rozpoczął montaż pierwszego dwumiejscowego Gripena dla Brazylii

Pierwszą umowę, na dwa samoloty, podpisano w listopadzie 2015 r. Miała wartość 1,27 mld dol. Druga, dotyczącą zakupu trzeciego, zawarto w lutym 2017 r. Miała wartość 238 mln dol.

Pierwszy GlobalEye dla ZEA oblatano 14 marca 2018 r. Publiczna prezentacja na salonie lotniczym w Dubaju miała miejsce w listopadzie 2019 r. Szwedzi w walce o zamówienie pokonali producentów amerykańskich, którzy mają w swojej ofercie seryjne samoloty E-2D Hawkeye (Northrop Grumman) i E-737 (Boeing). Dostawy wyposażenia naziemnego rozpoczęły się w połowie 2019 r. Wszystkie trzy GlobalEye były gotowe już w drugiej połowie ubiegłego roku. Ze względu na przedłużający się proces certyfikacji i szkolenia personelu znajdowały się na terytorium Szwecji.

Saab GlobalEye bazują na odrzutowym samolocie dyspozycyjnym Bombardier Global 6000. Maszyny komplementują zakłady w Kanadzie. Po zakończeniu przylatują do Szwecji, gdzie zakłady Saaba w Linköping dokonują przebudowy i adaptacji do docelowej roli.

Czytaj także: Saab z umową na obsługę uzbro­je­nia Gripenów

Saab GlobalEye jest wyposażony w stację radiolokacyjną Erieye ER. Według danych producenta pozwala na wykrywanie celów latających znajdujących się w odległości około 450 km od nosiciela. Dodatkowo maszyna dysponuje także stacją radiolokacyjną Leonardo Seaspray 7500E, przeznaczoną do obserwacji powierzchni morza i powierzchni ziemi. Łączność i transmisję danych zapewniają radiowe systemy wymiany informacji oraz system satelitarny.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Samoloty Airbusa coraz bliżej Kanady

Airbus poinformował o oblocie pierwszego egzemplarza samolotu patrolowo-ratowniczego C295W przeznaczonego dla Kanadyjskich Sił Zbrojnych. ...

Czesi kupują nowoczesne śmigłowce bojowe

Czesi dokonali wyboru dostawcy nowych śmigłowców wojskowych. W linii zastąpią część obecnie eksploatowanych wiropłatów ...

SkyCeptor pasuje do „Narwi”

Do końca miesiąca Raytheon spodziewa się decyzji US Army w sprawie wyboru nowego radaru ...