Kolejne środki na modernizację Super Hornetów US Navy

Pierwszy F/A-18F Super Hornet podczas prac SLEP. Fot./Boeing.

Boeing podpisał umowę dotyczącą dalszego finansowania programu modernizacji i wydłużenia resursu wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18E/F Super Hornet Block II.

Umowa ma wartość 75 mln dol. i obowiązuje do kwietnia 2025 r. W momencie podpisania nie uruchomiono żadnych środków finansowych, które będą przelewane wraz z postępem realizacji prac. Te zaś przeprowadzą zakłady Boeinga w St. Louis w stanie Missouri i El Segundo w Kalifornii. Prace obejmą również testy wytrzymałościowe. Całość doprowadzi do przedłużenia resursu technicznego płatowców do 9000 godzin.

Czytaj także: Udany kwartał myśliwców F-35

Inne badania mają również określić możliwości przedłużenia okresu używalności wyposażenia samolotów.

Według planów US Navy, programem Service Life Extension Program  (SLEP) ma zostać objętych 573 Super Hornetów. Pierwszy z nich został przekazany przez Boeinga w lutym tego roku. Rocznie SLEP ma przechodzić do 50 maszyn.

Realizacja programu SLEP pozwoli na wydłużenie eksploatacji Super Hornetów (a w przyszłości także samolotów przełamania obrony przeciwlotniczej E/A-18G Growler). Resursy maszyn wyczerpują się szybciej niż oczekiwano, m.in. ze względu na zaangażowanie militarne Stanów Zjednoczonych w liczne konflikty na świecie. Dodatkowo zdobyty w ten sposób czas pozwoli na przezbrojenie jednostek w F-35C Lightning II (proces ten jest znacznie opóźniony w stosunku do pierwotnych planów) i rozpoczęcie prac nad samolotem nowej generacji, który jest obecnie określony jako F/A-XX.

Czytaj także: Pierwsze eksaustralijskie Hornety w Kanadzie

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Gdyńskie toczki gotowe do podwodnej wojny

100 ładunków wybuchowych „Toczek”, przeznaczonych do niszczenia min morskich, trafiło właśnie do składnic Marynarki ...

Włoskie siły powietrzne odebrały ostatni samolot Eurofighter Typhoon

W końcu zeszłego tygodnia włoskie siły powietrzne odebrały z zakładów koncernu Leonardo w Caselle ...

Kadrowa miotła sprząta PGZ

Paweł Lulewicz objął rządy w gdyńskiej PGZ Stoczni Wojennej. Posadę stracili Przemysław Kowalczuk,  szef ...