Łódzkie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 mają wieloletnie doświadczenia w przeprowadzaniu obsług i napraw śmigłowców rodziny Mi-8. Fot./WZL nr 1.

3. Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa rozpoczęła negocjacje z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 w Łodzi związane z warunkami umowy na remonty główne wielozadaniowych śmigłowców transportowych Mi-8 eksploatowanych w Siłach Zbrojnych RP.

Procedura negocjacyjna rozpoczęła się 8 kwietnia, a według szacunków zamawiającego koszt prac może mieć wartość nawet 100 mln złotych netto. Zastosowanie procedury negocjacji z wybranym oferentem jest wynikiem przeprowadzenia analizy rynkowej, która wykazała, że łódzkie WZL nr 1 są jedynym podmiotem zdolnym do zrealizowania powyższego zamówienia. Na zasadzie wyłączności dysponują one prawami do dokumentacji remontowej tych wiropłatów i  wieloletnimi kompetencjami w wykonywaniu analogicznych usługi.

Czytaj także: Mi-24 pozostaną w służbie. Pytanie tylko, do kiedy?

Mimo, że eksploatowane w Polsce egzemplarze wyprodukowane zostały w latach 70. i na początku 80. (najnowsze pochodzą z 1983 r.), Mi-8, w liczbie ok. 20, nadal stanowią jeden z podstawowych typów wiropłatów transportowych w Siłach Zbrojnych RP. Obecnie służą w charakterze maszyn wsparcia dla pododdziałów aeromobilnych, transportu VIP-ów, a także do zadań poszukiwawczo-ratowniczych i ewakuacji medycznej. Cykliczne remonty główne, połączone z wydłużeniem resursu technicznego, to konieczność. Wszystko dlatego, że Ministerstwo Obrony Narodowej nie zainicjowało dotąd procedury zakupu ich następców. Wyższy priorytet otrzymały m.in.: zakup wielozadaniowych morskich śmigłowców pokładowych Kondor, modernizacja śmigłowców wsparcia Mi-24, czy wydłużenie eksploatacji maszyn W-3 Sokół/Anakonda.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Super Herculesy dla Amerykanów

Lockheed Martin podpisał umowy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych dotyczące produkcji i dostawy kolejnej ...

Marketingowa ofensywa PGZ. Koniec zapaści eksportu broni?

Polska Grupa Zbrojeniowa poszukuje sposobu na wyprowadzenie z zapaści eksportu polskiej broni. Na celowniku ...

Rosyjski Mi-38T znalazł pierwszego klienta eksportowego

Rosyjska centrala handlowa Rosoboroneksport zawarła pierwszą umowę na sprzedaż eksportowej wersji wielozadaniowych śmigłowców transportowych ...