Przetarg ma wyłonić dostawcę części zamiennych i narzędzi specjalistycznych, a także stosownej dokumentacji technicznej. Zwycięzca postępowania będzie zobowiązany także do przeprowadzenia szkoleń z zakresu realizowanych prac. Umowa ma obowiązywać do końca 2022 r., a w jej trakcie usługodawca ma wykonywać zadania z nią związane na terenie swojej siedziby (pierwszy rok), a później w 1. Regionalnej Bazie Logistycznej (skład Gdynia) i na okręcie.

Czytaj także: ORP Ślązak wcielony do służby

Podmioty zainteresowane udziałem w przetargu mają czas na przesyłanie zgłoszeń do 16 kwietnia. Obok ceny (90 proc.) drugim kryterium jest okres gwarancji (10 proc.). Procedura ma charakter przyspieszony, co ma związek z brakiem zabezpieczenia okrętu w narzędzia specjalistyczne, części zamienne, instrukcje obsługi technicznej armat i nieprzeprowadzeniem szkoleń załogi w wykonywaniu obsług technicznych uzbrojenia artyleryjskiego. To zaś powoduje obniżenie gotowości bojowej okrętu, a tym samym brak możliwości współpracy z okrętami NATO.

Wcielony do służby w listopadzie 2019 r. okręt patrolowy ORP Ślązak uzbrojony jest w 76 mm automatyczną armatę Leonardo Super Rapid i dwa zdalnie sterowane stanowiska Leonardo Marlin-WS z 30 mm armatami.