Tunezja kupuje tureckie bezzałogowce

Bezzałogowy aparat latający ANKA-S. Fot./TAI.

Tunezja podpisała umowę na dostawy aparatów latających ANKA-S tureckiej firmy Turkish Aerospace Industries (TAI).

Według upublicznionych informacji, Tunezja zdecydowała się na zakup sześciu aparatów wraz z trzema stanowiskami kierowania, a więc trzech systemów. Wraz z pakietem szkolno-logistycznym kontrakt ma wartość około 240 mln dol. Co ważne, strona turecka zdecydowała się na transfer technologii, a także budowę linii montażu końcowego systemu ANKA-S na terenie Tunezji. Ma ona realizować produkcję eksportową na rynki afrykańskie.

Bezzałogowy system powietrzny ANKA-S, w bazowej wersji rozpoznawczej, wszedł do eksploatacji w Siłach Zbrojnych Turcji w 2017 r. W 2018 r. zakończono proces integracji aparatu z uzbrojeniem podwieszanym produkcji lokalnej. Od 2018 r. bezzałogowce są intensywnie eksploatowane w walkach na pograniczu z Syrią. Tylko w bieżącym roku Turcy utracili przynajmniej dwa aparaty tego typu. Tunezja będzie pierwszym odbiorcą eksportowym tego systemu.

Czytaj także: Jak Rosja przegrała bitwę z Turcją

Bezzałogowy aparat latający ANKA-S należy do klasy MALE (medium-altitude, long-endurance), ma masę startową ponad 1600 kg i użyteczną ponad 200 kg, napędza go silnik wysokoprężnym o mocy 170 KM. Aparat może spędzić w powietrzu ponad 24 godziny, a jego bojowy promień działania to 200 km.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Marines zamawiają 15 000 pojazdów. Następców Humvee

US Marine Corps zwiększy swoje zamówienie na pojazdy opancerzone JLTV, które mają sukcesywnie zastąpić ...

Niemcy modernizują fregaty

Federalny Urząd ds. Uzbrojenia wysłał zapytanie o możliwości modernizacji wyposażenia radiolokacyjnego trzech fregat rakietowych ...