Pierwsza izraelska korweta rozpoczęła próby

Izraelska korweta Magen wychodzi z Kilonii na pierwsze próby morskie. Okręt nie ma wielu elementów wyposażenia i uzbrojenia, które zostaną zamontowane w Izraelu. Fot./Defensa_Israel twitter.

Prototypowa korweta typu Saar 6, przyszła INS Magen, rozpoczęła pierwsze próby morskie.

Jednostka jest pierwszą z czterech zamówionych w Niemczech przez Izrael. Kontrakt podpisano w maju 2015 r. Budowa prototypu trwa od lutego 2018 r. W maju 2019 r. okręt zwodowano i otrzymał nazwę INS Magen.

Czytaj także: Słowacja kupuje izraelskie pociski przeciwpancerne

Co ciekawe, pierwsze próby morskie realizowane są pod inną nazwą. Być może ma to ograniczyć zainteresowanie opinii publicznej programem budowy izraelskich okrętów.

Korwety typu Saar 6 bazują konstrukcyjnie na koncepcji MEKO A100. Ich budowę realizuje konsorcjum stoczni niemieckich: German Naval Yards i tkMS. Ważnym argumentem stojącym za zamówieniem okrętów w Niemczech był fakt, że rząd federalny zobowiązał się współuczestniczyć w finansowaniu budowy (na poziomie 33 proc. wartości umowy).

Korwety tego typu będą największymi jednostkami nawodnymi w Izraelskim Korpusie Morskim. Ich wyporność to 1900 ton, a długość 90 m. Wśród głównych zadań wymienia się przede wszystkim zabezpieczenie instalacji wydobywczych na Morzu Śródziemnym. Przygotowując projekt Niemcy ściśle współpracowali z Izraelczykami, którzy dostarczą część wyposażenia i uzbrojenia. M.in. stację radiolokacyjną EL/M‑2248 MF-STAR, bezzałogowe stanowiska artyleryjskie Typhoon, a także pionowe wyrzutnie i pociski przeciwlotnicze Barak‑8.

Czytaj także: Izrael coraz bliżej zakupu powietrznych tankowców KC-46A Pegasus

Z myślą o wyposażeniu tych okrętów Izrael przejął od Stanów Zjednoczonych, w ramach procedury EDA, śmigłowce pokładowe Sikorsky SH-60F Seahawk.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kormorany droższe i w późniejszym terminie

Inspektorat Uzbrojenia podpisał aneks do umowy z 27 grudnia 2017 r. na dostawę dwóch ...

Wielozadaniowy samolot bojowy Boeing F-15E Strike Eagle. Fot./U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Justin Parsons.

US Air Force kanibalizuje saudyjskie F-15

US Air Force zainicjowało zakup używanych kompletów skrzydeł pochodzących z saudyjskich samolotów uderzeniowych Boeing ...

MON zamierza odnowić setki starych czołgów

MON intensywnie negocjuje z przemysłem zakres modernizacji starych czołgów z rodziny T-72. Chodzi o ...