Pierwsza izraelska korweta rozpoczęła próby

Prototypowa korweta typu Saar 6, przyszła INS Magen, rozpoczęła pierwsze próby morskie.

Publikacja: 13.03.2020 14:34

Izraelska korweta Magen wychodzi z Kilonii na pierwsze próby morskie. Okręt nie ma wielu elementów w

Izraelska korweta Magen wychodzi z Kilonii na pierwsze próby morskie. Okręt nie ma wielu elementów wyposażenia i uzbrojenia, które zostaną zamontowane w Izraelu. Fot./Defensa_Israel twitter.

Foto: Izraelska korweta Magen wychodzi z Kilonii na pierwsze próby morskie. Okręt nie ma wielu elementów wyposażenia i uzbrojenia, które zostaną zamontowane w Izraelu. Fot./Defensa_Israel twitter.

Jednostka jest pierwszą z czterech zamówionych w Niemczech przez Izrael. Kontrakt podpisano w maju 2015 r. Budowa prototypu trwa od lutego 2018 r. W maju 2019 r. okręt zwodowano i otrzymał nazwę INS Magen.

Czytaj także: Słowacja kupuje izraelskie pociski przeciwpancerne

Co ciekawe, pierwsze próby morskie realizowane są pod inną nazwą. Być może ma to ograniczyć zainteresowanie opinii publicznej programem budowy izraelskich okrętów.

Korwety typu Saar 6 bazują konstrukcyjnie na koncepcji MEKO A100. Ich budowę realizuje konsorcjum stoczni niemieckich: German Naval Yards i tkMS. Ważnym argumentem stojącym za zamówieniem okrętów w Niemczech był fakt, że rząd federalny zobowiązał się współuczestniczyć w finansowaniu budowy (na poziomie 33 proc. wartości umowy).

Korwety tego typu będą największymi jednostkami nawodnymi w Izraelskim Korpusie Morskim. Ich wyporność to 1900 ton, a długość 90 m. Wśród głównych zadań wymienia się przede wszystkim zabezpieczenie instalacji wydobywczych na Morzu Śródziemnym. Przygotowując projekt Niemcy ściśle współpracowali z Izraelczykami, którzy dostarczą część wyposażenia i uzbrojenia. M.in. stację radiolokacyjną EL/M‑2248 MF-STAR, bezzałogowe stanowiska artyleryjskie Typhoon, a także pionowe wyrzutnie i pociski przeciwlotnicze Barak‑8.

Czytaj także: Izrael coraz bliżej zakupu powietrznych tankowców KC-46A Pegasus

Z myślą o wyposażeniu tych okrętów Izrael przejął od Stanów Zjednoczonych, w ramach procedury EDA, śmigłowce pokładowe Sikorsky SH-60F Seahawk.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego