Słowacja kupuje izraelskie pociski przeciwpancerne

Odpalenie pocisku Spike LR z wyrzutni na wieży Turra-30 prototypowego kołowego bojowego wozu piechoty BOV 8×8 Vydra. Fot./Ministerstwo Obrony Słowacji.

Izraelska firma Rafael podpisała umowę z rządem Republiki Słowacji w sprawie zakupu rakietowych zestawów przeciwpancernych Spike LR2.

Tym samym południowy sąsiad Polski dołączy do rosnącej liczby państw wykorzystujących przeciwpancerne pociski kierowane izraelskiego producenta.

Umowę zawarto za pośrednictwem agencji NATO Support and Procurement Agency (NSPA) z konsorcjum EuroSpike, które realizuje dostawy zestawów Spike na terenie Europy. Słowacja będzie trzecim państwem NATO, które wdroży do eksploatacji wersję LR2. Żadna ze stron nie poinformowała o szczegółach umowy. Nie znamy zatem tak wartości kontraktu, jak i liczby wyrzutni i pocisków. Wiadomo, że Słowacja zamierza zastosować ppk Spike LR2 jako uzbrojenie wozów bojowych, a także wykorzystywać wyrzutnie przenośne.

Czytaj także: Bundeswehra przeprowadziła strzelanie z pocisków Spike-LR

System przeciwpancerny Spike stosuje kilkadziesiąt państw świata. Dotychczas wyprodukowano ponad 33 tys. pocisków, spośród których wystrzelono ponad 6000, w tym część w warunkach bojowych. Wersja LR2 została wprowadzona do produkcji w 2017 r. Charakteryzuje się niższą masą, a także zwiększonym zasięgiem (do 5,5 km przy odpaleniu z ziemi i do 10 km ze śmigłowca) nową głowicą naprowadzania oraz skuteczniejszą głowicą bojową.

Przeciwpancerny pocisk kierowany Rafael Spike LR2 po odpaleniu. Fot./Rafael.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wsparcie techniczne dla pocisków PAC-3

Lockheed Martin podpisał kontrakt dotyczący usługi wsparcia fabrycznego dla już dostarczonych przez producenta pocisków ...

Premiera śmigłowca Subaru/Bell 412EPX

Japoński koncern Subaru zaprezentował po raz pierwszy wielozadaniowy śmigłowiec transportowy Subaru/Bell 412EPX. Subaru/Bell 412EPX ...

W Stanach Zjednoczonych ruszają prace nad następcą Ospreya

Dowództwo US Special Operations Command poinformowało, że rozpoczęło prace analityczne związane z następcą samolotu ...