F2 Śmigłowiec pokładowy Leonardo AW159 Wildcat HMA.2 z podwieszonymi makietami pocisków MBDA Sea Venom. Fot. Leonardo Helicopters.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o przeprowadzeniu udanej próby przeciwokrętowego pocisku kierowanego MBDA Sea Venom.

Pocisk ma stanowić uzbrojenie wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Leonardo AW159 Wildcat HMA.2.

Czytaj także: Wyrzutnie MBDA już na polskich pojazdach

Próbę przeprowadzono na poligonie francuskiej Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia DGA Essais na południowym wybrzeżu Francji. Pocisk wystrzelono ze śmigłowca Airbus Dauphin, należącego do DGA.

Jego załoga, z wykorzystaniem łącza danych, obserwowała lot pocisku do celu i ręcznie wybrała miejsce trafienia w cel pływający. Była to trzecia próba pocisku Sea Venom. Wcześniej przetestowano oba tryby celowania i kierowania (wybranie punktu trafienia przed odpaleniem, a także po odpaleniu).

Czytaj także: Rekordowy sezon europejskich superpocisków MBDA

Informacji o próbie Sea Venoma towarzyszyły doniesienia o postępach prób integracji z nowym uzbrojeniem śmigłowca AW159 Wildcat. Według zapewnień producenta, koncernu Leonardo, proces ten zakończyć się ma pod koniec roku, co otworzy drogę do uzbrojenia już dostarczonych AW159 w systemy MBDA Sea Venom i Martel. Poza AW159 Wildcat, MBDA Sea Venom mają zostać zintegrowane ze śmigłowcami Airbus H160M zamówionymi przez Ministerstwo Sił Zbrojnych Francji.

F1 Pocisk MBDA Sea Venom na chwilę przed uderzeniem w cel. Fot. DGAE.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Morski łowca i ratownik coraz bardziej ze Świdnika

Świdnickie PZL przejmują produkcję coraz większej liczby komponentów AW101 ciężkiego wiropłata Leonardo, wybranego przez ...

Błyskawica do naprawy

Komenda Portu Wojennego w Gdyni ogłosiła przetarg dotyczący naprawy dokowej okręt-muzeum ORP Błyskawica. Jednostka ...

Katastrofa przeciwpożarowego Herculesa

W Australii doszło do katastrofy samolotu transportowego Lockheed Martin C-130 Hercules należącego do cywilnego ...