Udana próba pocisku Sea Venom

F2 Śmigłowiec pokładowy Leonardo AW159 Wildcat HMA.2 z podwieszonymi makietami pocisków MBDA Sea Venom. Fot. Leonardo Helicopters.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o przeprowadzeniu udanej próby przeciwokrętowego pocisku kierowanego MBDA Sea Venom.

Pocisk ma stanowić uzbrojenie wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Leonardo AW159 Wildcat HMA.2.

Czytaj także: Wyrzutnie MBDA już na polskich pojazdach

Próbę przeprowadzono na poligonie francuskiej Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia DGA Essais na południowym wybrzeżu Francji. Pocisk wystrzelono ze śmigłowca Airbus Dauphin, należącego do DGA.

Jego załoga, z wykorzystaniem łącza danych, obserwowała lot pocisku do celu i ręcznie wybrała miejsce trafienia w cel pływający. Była to trzecia próba pocisku Sea Venom. Wcześniej przetestowano oba tryby celowania i kierowania (wybranie punktu trafienia przed odpaleniem, a także po odpaleniu).

Czytaj także: Rekordowy sezon europejskich superpocisków MBDA

Informacji o próbie Sea Venoma towarzyszyły doniesienia o postępach prób integracji z nowym uzbrojeniem śmigłowca AW159 Wildcat. Według zapewnień producenta, koncernu Leonardo, proces ten zakończyć się ma pod koniec roku, co otworzy drogę do uzbrojenia już dostarczonych AW159 w systemy MBDA Sea Venom i Martel. Poza AW159 Wildcat, MBDA Sea Venom mają zostać zintegrowane ze śmigłowcami Airbus H160M zamówionymi przez Ministerstwo Sił Zbrojnych Francji.

F1 Pocisk MBDA Sea Venom na chwilę przed uderzeniem w cel. Fot. DGAE.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Defender-Europe 20: Największe ćwiczenie w Europie

Pierwsi żołnierze amerykańscy przybyli do Polski na Defender-Europe 20 – największe od 25 lat europejskie ...

Europejskie państwa NATO chcą wspólnie szkolić pilotów

Przedstawiciele jedenastu państw Sojuszu podpisali porozumienie o współpracy na rzecz szkolenia pilotów wojskowych statków ...

Rekordowy sezon europejskich superpocisków MBDA

W zeszłym roku Europejski Dom Rakietowy MBDA zdobył zamówienia o wartości 4 mld euro ...