Super Hornet na próbach w Finlandii

Boeing ma duże szanse w programie HX, ponieważ trzonem fińskiego lotnictwa od 1995 r. są maszyny Boeing F/A-18C/D Hornet. Fot./Boeing.

Do bazy lotniczej Pirkkala w Finlandii przyleciał ostatni zespół fabryczny, który zgłosił się do udziału w programie HX.

Piątym i jednocześnie ostatnim zespołem fabrycznym jest Boeing, który na próby w Finlandii przebazował trzy samoloty. Parę wielozadaniowych F/A-18E/F Super Hornet i jedną maszynę przełamania obrony powietrznej E/A-18G Growler.

Czytaj także: F-35A Lightning II na testach w Finlandii

Wcześniej w próbach przeszły konstrukcje europejskie (Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale i Saab JAS-39 Gripen), a także drugi zespół ze Stanów Zjednoczonych (Lockheed Martin F-35A Lightning II).

Dotychczas Boeing zdobył tylko dwa kontrakty eksportowe na samoloty rodziny Super Hornet. W 2007 r. 24 F/A-18F zakupiła Australia. W 2014 r. państwo to dokupiło 12 E/A-18G Growler (jedną maszynę utracono w wypadku). W 2018 r. 28 F/A-18E/F Super Hornet zamówił Kuwejt.

Poza Finlandią, maszyna Boeinga jest oferowana także w: Kanadzie, Niemczech, Indiach, Hiszpanii, Szwajcarii i Malezji.

Czytaj także: Finlandia szuka nowego myśliwca bojowego. Pięć maszyn na testach

Maszyny Boeinga przyleciały do Finlandii w ramach udziału w Programie HX, czyli wyborze następcy obecnie eksploatowanych przez fińskie lotnictwo wojskowe wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18C/D Hornet.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Sześć miliardów dolarów na pociski do systemu Patriot

Lockheed Martin podpisał wieloletnią umowę dotyczącą produkcji oraz dostaw pocisków kierowanych PAC-3MSE przeznaczonych do ...

Grecja kupuje Seahawki

Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż do Grecji wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Sikorsky MH-60R Seahawk ...

Rosyjskie rakiety spadają na Cypr

Po północy 1 lipca nad północnym Cyprem eksplodowała rakieta. Prawdopodobnie rosyjska. 20 kilometrów od ...