Francuzi dostarczą patrolowiec dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej?

Francuski Socarenam ma w swej ofercie kilka typów patrolowców różnej wielkości. Rys./Socarenam.

Morskim Oddział Straży Granicznej otworzył oferty w przetargu na zakup pełnomorskiego okrętu patrolowego. Jednostka zapoczątkuje proces zastępowania dotychczas eksploatowanych patrolowców Kaper-1 i Kaper-2.

Do przetargu przystąpiło dwóch oferentów – PGZ Stocznia Wojenna z Gdyni i Socarenam z Boulogne sur Mer z Francji. Ujawniono, że budżet przewidziany na zakup patrolowca to 111,3 mln zł brutto.

Czytaj także: Straż Graniczna prezentuje nowy śmigłowiec

Oferta polskiej stoczni opiewa na kwotę 139 mln złotych brutto, natomiast francuski konkurent wycenił swoją jedynie na 111 mln złotych.

Dodatkowo oferta francuska obejmuje 36-miesięczną gwarancję. PGZ Stocznia Wojenna 30-miesięczną. Wysokość kary umownej za rozpoczęty każdy dzień zwłoki określono na 0,10% wobec do 0,05% polskiej konkurencji. Wiele wskazuje, że w ciągu najbliższych tygodni można spodziewać się podpisania umowy na zakup jednostki.

Ogłoszony 13 grudnia 2019 r. przetarg był drugą próbą wyłonienia dostawcy jednostki. W poprzedniej wpłynęła tylko jedna oferta, która przekraczała zakładany budżet. Straż Graniczna planuje zamówienie jednostki o długości od 60 do 66 metrów i minimalnej autonomiczności 12 dób. Patrolowiec ma dysponować możliwością operowania na wodach europejskich.

Czytaj także: Kolejne Groty dla Straży Granicznej

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kontrakt na F-35 podpisany. „Wzmocni nasze bezpieczeństwo”

W obecności prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra Mariusza Błaszczaka oraz ambasador USA ...

Wodowanie ORP Albatros

W Gdańsku odbyła się uroczystość wodowania i chrztu niszczyciela min ORP Albatros, drugiej jednostki ...

Jeden chętny na dostawę łodzi ratowniczej

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa otworzyła oferty w przetargu na zakup pojedynczej łodzi ratowniczej ...