Francuzi dostarczą patrolowiec dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej?

Francuski Socarenam ma w swej ofercie kilka typów patrolowców różnej wielkości. Rys./Socarenam.

Morskim Oddział Straży Granicznej otworzył oferty w przetargu na zakup pełnomorskiego okrętu patrolowego. Jednostka zapoczątkuje proces zastępowania dotychczas eksploatowanych patrolowców Kaper-1 i Kaper-2.

Do przetargu przystąpiło dwóch oferentów – PGZ Stocznia Wojenna z Gdyni i Socarenam z Boulogne sur Mer z Francji. Ujawniono, że budżet przewidziany na zakup patrolowca to 111,3 mln zł brutto.

Czytaj także: Straż Graniczna prezentuje nowy śmigłowiec

Oferta polskiej stoczni opiewa na kwotę 139 mln złotych brutto, natomiast francuski konkurent wycenił swoją jedynie na 111 mln złotych.

Dodatkowo oferta francuska obejmuje 36-miesięczną gwarancję. PGZ Stocznia Wojenna 30-miesięczną. Wysokość kary umownej za rozpoczęty każdy dzień zwłoki określono na 0,10% wobec do 0,05% polskiej konkurencji. Wiele wskazuje, że w ciągu najbliższych tygodni można spodziewać się podpisania umowy na zakup jednostki.

Ogłoszony 13 grudnia 2019 r. przetarg był drugą próbą wyłonienia dostawcy jednostki. W poprzedniej wpłynęła tylko jedna oferta, która przekraczała zakładany budżet. Straż Graniczna planuje zamówienie jednostki o długości od 60 do 66 metrów i minimalnej autonomiczności 12 dób. Patrolowiec ma dysponować możliwością operowania na wodach europejskich.

Czytaj także: Kolejne Groty dla Straży Granicznej

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Katar wzmacnia obronę przeciwlotniczą

Raytheon podpisał dwie umowy na dostawy do Kataru systemów obrony przeciwlotniczej NASAMS i Patriot. ...

Rośnie zainteresowanie King Stallion

Lockheed Martin pochwalił się wzrostem zainteresowania na światowych rynkach ciężkim śmigłowcem transportowym Sikorsky CH-53K ...

Izrael zamawia śmigłowce AW119

Leonardo i Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisali umowę dotyczącą produkcji i dostawy do Izraela ...