Postępy programu okrętów LCS typu Freedom

Okręt wielozadaniowy USS St. Louis (LCS 19) podczas prób morskich na wodach jeziora Michigan. Fot./Lockheed Martin.

Lockheed Martin i US Navy poinformowali o nowych wydarzeniach związanych z wielozadaniowymi okrętami wojennymi typu Freedom, które są budowane dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Pierwszą jest informacja o przekazaniu przez Lockheed Martin kolejnego okrętu serii – USS St. Louis (LCS 19). Jest to dziesiąty przedstawiciel typu, zamówiony przez Departament Obrony w grudniu 2010 r. Uroczyste położenie jego stępki odbyło się 17 maja 2017 r., a wodowanie 15 grudnia 2018 r.

Czytaj także: Wodowanie USS Cooperstown

Decyzja o przejęciu jednostki zapadła po zakończeniu prób morskich, które zgodnie z tradycją. są prowadzone na wodach Jeziora Michigan. Wszystkie okręty typu Freedom budowane są w stoczni Fincantieri Marinette Marine w Marinette (Manitowoc) w stanie Wisconsin.

Tego samego dnia US Navy poinformowała, że bazę Mayport na Florydzie, będącą portem macierzystym dla wszystkich jednostek typu Freedom, opuścił USS Little Rock (LCS 9). Jednostka rozpoczęła pierwszy rejs operacyjny, w czasie którego będzie operować na wodach Ameryki Środkowej i Południowej.

Co ciekawe, jednocześnie będą tam operowały dwa okręty typu Freedom. Od pewnego czasu zadania wykonuje tam bliźniaczy USS Detroit (LCS 7), który 4 lutego zawinął do Mayport w celu wymiany załogi. Podobnie jak w przypadku bliźniaka, na pokładzie USS Little Rock znalazł się komponent lotniczy składający się ze śmigłowca Sikorsky MH-60S Seahawk i bezzałogowego wiropłata Northrop Grumman MQ-8B Fire Scout. Dodatkowo zaokrętowano na nim zespół US Coast Guard.

Czytaj także: Pierwszy rejs operacyjny USS Detroit

Rejs operacyjny USS Detroit, który trwa od listopada 2019 r., jest pozytywnie oceniany przez dowódcę 4. Floty US Navy, odpowiedzialnej za wody oblewające Amerykę Południową i Środkową. Obok zadań antynarkotykowych, USS Detroit uczestniczył także w operacjach związanych z wymuszeniem swobody żeglugi na wodach w rejonie Wenezueli.

LCS 19 (St. Louis) Acceptance Trials. December 2019. Photographed by Lockheed Martin

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Thales liderem cyberbezpieczeństwa

Thales zakończył trwający 15 miesięcy proces przejęcie spółki Gemalto. Tym samym grupa weszła do ...

Wszystkie grzechy F-35

Od wysokich kosztów, przez problemy z oprogramowaniem, po wady konstrukcyjne. Użytkownicy F-35 borykają się ...

PAS 2019: Falco Xplorer: Największy dron od Leonardo

Podczas Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego w Paryżu koncern Leonardo zaprezentował bezzałogowy aparat latający ...