Śmigłowiec wielozadaniowy Airbus H145 Jupiter HT.1. Fot./Airbus Helicopters.

Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa poinformowało o podpisaniu umowy z koncernem Airbus dotyczącej dostawy kolejnej partii śmigłowców wielozadaniowych H145.

Maszyny posłużą do szkolenia pilotów w systemie UK Military Flying Training System.

Kontrakt ma wartość 183 mln funtów. Poza czterema wiropłatami obejmuje także dostawę symulatora typu FMS, modernizację infrastruktury naziemnej w bazie RAF Shawbury i pakiet wsparcia logistycznego. Dostawy sprzętu rozpoczną się jeszcze w bieżącym roku. Nowe śmigłowce dołączą do floty nieco mniejszych 29 H135 Juno HT.1 i trzech H145 Jupiter HT.1. UKMFTS szkoli pilotów wiropłatów dla wszystkich formacji brytyjskich sił zbrojnych. H135 i H145 zastąpiły w nim śmigłowce H125 Squirrel HT.1, także dostarczone przez Airbusa.

Czytaj także: Airbus rozwija segment kosmiczny na Okęciu

Ośrodek szkoleniowy UKMFTS funkcjonuje na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego i jest prowadzony przez konsorcjum składające się z koncernów Babcock International i Lockheed Martin. Pełną zdolność do szkolenia pilotów śmigłowców osiągnął w kwietniu 2018 r.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsze Osprey’e dotarły do Japonii

Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych dostarczył do Japonii dwa pierwsze samoloty transportowe pionowego startu ...

Pierwsze polskie wyrzutnie systemu Patriot jeszcze w tym roku

W podkarpackiej HSW pełna mobilizacja. Pod nadzorem  specjalistów Raytheona trwa wyposażanie nowoczesnej linii technologicznej ...