KC-46A wracają do przewozu pasażerów i ładunków

Wielozadaniowy samolot transportowy i tankowania powietrznego Boeing KC-46A Pegasus. Fot./USAF.

Dowództwo US Air Force cofnęło zakaz wykorzystania wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego Boeing KC-46A Pegasus do lotów pasażerskich i cargo.

Powyższa decyzja to wynik modyfikacji konstrukcji, które wprowadził producent.

Czytaj także: Boeing rozpoczął montaż pierwszego KC-46A dla Japonii

Zakaz wprowadzono na początku września tego roku. Wówczas okazało się, że na KC-46A Pegasus występują problemy z układem mocowania palet na pokładzie głównym. Według przepisów Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) mocowane są do nich moduły z fotelami pasażerskimi i ładunki spaletyzowane. W czasie lotów testowych odnotowano samoczynne otwieranie się blokad, co mogło grozić przesunięciem środka ciężkości i wypadkiem samolotu. We wrześniu zdecydowano o dalszym wykorzystaniu KC-46 tylko do misji tankowania w powietrzu. Do rozwiązania problemu wydelegowano zespół inżynieryjny Boeinga i wojskowych specjalistów.

W ciągu ostatnich tygodni zespół opracował nowy system mocowania palet, który po przeprowadzeniu serii lotów próbnych zaaprobowano do eksploatacji. Pierwszy KC-46A Pegasus wyposażony w ten zestaw, stacjonujący w bazie McConnell, powrócił już do eksploatacji w pełnym zakresie. W ciągu kolejnych tygodni modyfikację przejdą już dostarczone samoloty, a także te znajdujące się na finalnym etapie montażu.

Czytaj także: Nowe problemy z KC-46A Pegasus

Dotychczas Boeing dostarczył US Air Force 27 KC-46A. Dodatkowo rozpoczęto budowę pierwszego egzemplarza dla Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony, który będzie pierwszym KC-46A przeznaczonym dla odbiorcy eksportowego.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Postępy prób Red Hawka

Boeing poinformował o kolejnym sukcesie programu prób odrzutowych samolotów szkolenia zaawansowanego Boeing/Saab T-7A Red ...

Kolejny kontrakt na produkcję pocisków PAC-3MSE

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał aneks do wieloletniej umowy z korporacją Lockheed Martin na ...

Europejskie państwa NATO chcą wspólnie szkolić pilotów

Przedstawiciele jedenastu państw Sojuszu podpisali porozumienie o współpracy na rzecz szkolenia pilotów wojskowych statków ...