Kolejne umowy na F-35 podpisane

Dwa australijskie F-35A w locie w szyku z samolotami F/A-18 Hornet. Fot./Departament Obrony Australii.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i koncern Lockheed Martin podpisali dwie umowy dotyczące kontynuacji programu produkcji wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny F-35 Lightning II.

W ramach pierwszej z nich, za kwotę 831 mln dol., producent wyprodukuje i dostarczy 15 F-35A Królewskim Siłom Powietrznym Australii. Maszyny zostaną zakontraktowane w ramach XIV serii produkcyjnej. Dostawy potrwają do marca 2023 r.

Czytaj także: Tanieją amerykańskie supermyśliwce F-35

Obecne plany wskazują, że Australijczycy zakupią 72 samoloty z opcją na 28 kolejnych. Pierwszy egzemplarz (AU-1) przekazano w 2015 r. i służy do szkolenia załóg w bazie Luke w Arizonie. Dotychczas producent dostarczył Australii 14 maszyn, z których część już stacjonuje w kraju.

W ramach drugiej umowy, o wartości 328 mln dol., uruchomiono finansowanie zakupu komponentów i części. Przeznaczone będą do produkcji i montażu finalnego 48 F-35A dla US Air Force w ramach XV serii produkcyjnej. Prace mają potrwają do czerwca 2023 r., do tego czasu można spodziewać się uruchomienia pełnego finansowania ich produkcji.

Czytaj także: Jaki offset przy zakupie F-35?

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańskie Reapery w bazie w Mirosławcu

Amerykańskie superdrony dalekiego rozpoznania MQ-9 Reaper grzeją silniki w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych ...

Irlandia i Czechy kupują samoloty Airbusa

Airbus Defence & Space dostarczy cztery samoloty C-295M do Irlandii I Czech. Pierwszy w ...