Jordańskie Cobry już na Filipinach

Śmigłowiec bojowy AH-1F Cobra w barwach jordańskiego lotnictwa. Fot./USAF.

W bazie lotniczej Clark na Filipinach odbyła się uroczystość przejęcia dwóch śmigłowców Bell AH-1F Cobra, które zostały przekazane przez władze Królestwa Jordanii.

Maszyny przetransportowano na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego Antonow An-124. Przed dostawą przeprowadzono remont maszyn oraz przemalowano jest zgodnie ze standardami nowego użytkownika. Filipińczycy chcą wdrożyć je do służby operacyjnej do końca roku.

Czytaj także: PZL Mielec dostarczy śmigłowce na Filipiny

Pierwsze informacje mówiące o nieodpłatnym przekazaniu Filipinom śmigłowców AH-1F Cobra przez Jordanię upubliczniono w ubiegłym roku. Obecnie wiadomo, że mowa o wiropłatach dostarczonych ze Stanów Zjednoczonych w latach 80. Poza Filipinami zostały przekazane w darze także Kenii i Pakistanowi. Mają standardową konfigurację, a w jordańskim lotnictwie zostały zastąpione przez zmodernizowane AH-1 dostarczone przez Izrael.

Najprawdopodobniej nie będą to ostatnie Cobry w Siłach Zbrojnych Filipin. Zdaniem części mediów, władze w Manili mogą zdecydować się na zakup fabrycznie nowych AH-1Z Viper. Powyższy krok może mieć związek z faktem, że pogarszające się stosunki na linii Waszyngton-Ankara mogą doprowadzić do nałożenia embarga na reeksport amerykańskich komponentów stosowanych w śmigłowcach bojowych TAI T129 ATAK. Filipiny wybrały maszyny w 2018 r. w ramach programu modernizacji lotnictwa, choć dotąd kontrakt nie podpisano.

Czytaj także: Vipery dla Bahrajnu zakontraktowane

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe życie norweskich Herculesów

Firma Coulson Aviation poinformowała o przebazowaniu pierwszego średniego samolotu transportowego Lockheed Martin C-130H Hercules ...

Konflikt o norweski radar

Rosyjski MSZ uważa, że radar armii norweskiej w rybackiej wiosce Vardo jest częścią amerykańskiej ...

Morskiej ofensywy Kremla ciąg dalszy

W kilku stoczniach na terenie Federacji Rosyjskiej położono stępki sześciu dużych okrętów nawodnych i ...