Jordańskie Cobry już na Filipinach

Śmigłowiec bojowy AH-1F Cobra w barwach jordańskiego lotnictwa. Fot./USAF.

W bazie lotniczej Clark na Filipinach odbyła się uroczystość przejęcia dwóch śmigłowców Bell AH-1F Cobra, które zostały przekazane przez władze Królestwa Jordanii.

Maszyny przetransportowano na pokładzie ciężkiego samolotu transportowego Antonow An-124. Przed dostawą przeprowadzono remont maszyn oraz przemalowano jest zgodnie ze standardami nowego użytkownika. Filipińczycy chcą wdrożyć je do służby operacyjnej do końca roku.

Czytaj także: PZL Mielec dostarczy śmigłowce na Filipiny

Pierwsze informacje mówiące o nieodpłatnym przekazaniu Filipinom śmigłowców AH-1F Cobra przez Jordanię upubliczniono w ubiegłym roku. Obecnie wiadomo, że mowa o wiropłatach dostarczonych ze Stanów Zjednoczonych w latach 80. Poza Filipinami zostały przekazane w darze także Kenii i Pakistanowi. Mają standardową konfigurację, a w jordańskim lotnictwie zostały zastąpione przez zmodernizowane AH-1 dostarczone przez Izrael.

Najprawdopodobniej nie będą to ostatnie Cobry w Siłach Zbrojnych Filipin. Zdaniem części mediów, władze w Manili mogą zdecydować się na zakup fabrycznie nowych AH-1Z Viper. Powyższy krok może mieć związek z faktem, że pogarszające się stosunki na linii Waszyngton-Ankara mogą doprowadzić do nałożenia embarga na reeksport amerykańskich komponentów stosowanych w śmigłowcach bojowych TAI T129 ATAK. Filipiny wybrały maszyny w 2018 r. w ramach programu modernizacji lotnictwa, choć dotąd kontrakt nie podpisano.

Czytaj także: Vipery dla Bahrajnu zakontraktowane

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Czy Szwajcaria wybierze F-35?

Światowe agencje prasowe poinformowały, bazując na nieoficjalnych źródłach rządowych, że Rada Federalna Szwajcarii zarekomendowała ...

US Army modernizuje wyrzutnie rakiet systemu MLRS

Lockheed Martin podpisał umowę dotyczącą modernizacji kolejnej partii samobieżnych wyrzutni rakietowych na podwoziu gąsienicowych ...

Książę Walii wcielony do brytyjskiej floty

W bazie Royal Navy w Portsmouth odbyła się uroczystość wcielenia do służby lotniskowca HMS ...