Kolejna partia ACV dla US Marines

Transporter ACV podczas prób w warunkach zimowych. Fot./BAE Systems.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał z koncernem BAE Systems kontrakt dotyczący produkcji trzeciej partii wstępnej pływających kołowych transporterów ACV. Sprzęt przeznaczono dla US Marine Corps.

Umowa o wartości 120 mln dolarów określa warunki dostawy 30 ACV w wersji transportera opancerzonego ACV-P. Zlecenie ma zostać zrealizowane do stycznia 2022 r. Jest to już kolejna transza pojazdów, które w przyszłości mają zastąpić w USMC gąsienicowe amfibie AAV. Podobnie jak poprzednicy, ACV posłuży do przewożenia ludzi i sprzętu z okrętów desantowych na brzeg. Sprzęt posłuży także na lądzie jako klasyczny transporter opancerzony, co ma związek z charakterem działań USMC.

Czytaj także: Marines zamawiają 15 000 pojazdów. Następców Humvee

W ramach dotąd zamówionych partii wstępnych BAE Systems produkuje pojazdy wyłącznie w podstawowej wersji transportera opancerzonego, mogącego zabrać do 13 żołnierzy i trzyosobową załogę. Po przejściu programu do fazy produkcji seryjnej, na mocy kontraktu wieloletniego, firma opracuje i wdroży do produkcji inne wersje. Mowa m.in. o wozie dowodzenia, zabezpieczenia technicznego czy kołowego bojowego wozu piechoty uzbrojonego w wieżę z 30 mm armatą.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa partia lotniskowego sprzętu obsługowego

3. Regionalna Baza Logistyczna podpisała umowy na dostawy kolejnej partii lotniskowego sprzętu obsługowego, który ...

Singapur zamówił F-35B

30 czerwca Ministerstwo Obrony Singapuru, przy okazji omówienia programów modernizacyjnych swoich sił zbrojnych, ujawniło, ...

Rosjanie mają sposób na sankcje

Nowe rozporządzenie rządu uprościło reeksport rosyjskiego uzbrojenia. Wystarczyła drobna zmiana prawa. Zgodnie z postanowieniem ...