Transporter ACV podczas prób w warunkach zimowych. Fot./BAE Systems.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał z koncernem BAE Systems kontrakt dotyczący produkcji trzeciej partii wstępnej pływających kołowych transporterów ACV. Sprzęt przeznaczono dla US Marine Corps.

Umowa o wartości 120 mln dolarów określa warunki dostawy 30 ACV w wersji transportera opancerzonego ACV-P. Zlecenie ma zostać zrealizowane do stycznia 2022 r. Jest to już kolejna transza pojazdów, które w przyszłości mają zastąpić w USMC gąsienicowe amfibie AAV. Podobnie jak poprzednicy, ACV posłuży do przewożenia ludzi i sprzętu z okrętów desantowych na brzeg. Sprzęt posłuży także na lądzie jako klasyczny transporter opancerzony, co ma związek z charakterem działań USMC.

Czytaj także: Marines zamawiają 15 000 pojazdów. Następców Humvee

W ramach dotąd zamówionych partii wstępnych BAE Systems produkuje pojazdy wyłącznie w podstawowej wersji transportera opancerzonego, mogącego zabrać do 13 żołnierzy i trzyosobową załogę. Po przejściu programu do fazy produkcji seryjnej, na mocy kontraktu wieloletniego, firma opracuje i wdroży do produkcji inne wersje. Mowa m.in. o wozie dowodzenia, zabezpieczenia technicznego czy kołowego bojowego wozu piechoty uzbrojonego w wieżę z 30 mm armatą.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

KC-46A wracają do przewozu pasażerów i ładunków

Dowództwo US Air Force cofnęło zakaz wykorzystania wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego Boeing KC-46A Pegasus ...

Pionki wreszcie powąchają prochu

Zakłady Mesko w Pionkach i Skarżysku Kamiennej za 436,6 mln zł zbudują potencjał do ...

Luftwaffe zamawia pociski przełamania obrony przeciwlotniczej

Agencja NATO Support and Procurement Agency (NATO-wska Agencja Wsparcia i Zamówień Obronnych) zawarła umowy ...