Więcej Sokołów w wersji poszukiwawczo-ratowniczych

Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3RL Sokół. Do analogicznego standardu mają zostać doprowadzone cztery kolejne maszyny w wersji WA. Fot./Łukasz Pacholski.

W zakładach PZL-Świdnik, należących do koncernu Leonardo, odbyła się uroczystość podpisania umowy na remont główny i modernizację czterech śmigłowców wielozadaniowych W-3WA Sokół do wersji SAR dla Lotniczych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych Sił Powietrznych RP.

Modernizacja obejmować będzie m.in. wykonanie biuletynów technicznych dotyczących: unifikacji śmigłowca W-3 do standardu W-3WA SAR i doposażenia do zadań poszukiwawczo-ratowniczych. Prace obejmą m.in.:

  • zabudowę cyfrowego układu paliwowo-regulacyjnego,
  • zabudowę sygnalizatora oblodzenia,
  • wymianę wskaźnika w układzie paliwomierza PPS-21,
  •  zabudowę na śmigłowcu instalacji płukania sprężarek silników PZL-10W,
  • zabudowę automatycznego ratunkowego nadajnika radiowego ELT,
  • modernizacji momentomierza.

Czytaj także: Nowych śmigłowców brak. MON wyremontuje 30-letnie sokoły

Podpisanie umowy poprzedziły negocjacje, które rozpoczęły się 7 sierpnia. Umowa ma wartość 99,5 mln złotych brutto, a wiropłaty mają powrócić do eksploatacji w latach 2021-22. Najprawdopodobniej zastąpią Mi-8 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, podporządkowanej 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie.

W obecności sekretarza stanu w MON Marka Łapińskiego, szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Dariusz Pluta oraz Beata Stelmach, prezes zarządu WSK PZL-Świdnik oraz Antonio Di Gennaro, członek zarządu WSK PZL-Świdnik, podpisują umowę na modernizację śmigłowców W-3WA Sokół. Fot./MON.

Wyprodukowanym w ZSRS wiropłatom wkrótce wyczerpią się resursy, a na razie nie jest planowany zakup ich następców należących do nowej generacji.

Czytaj także: MSPO 2019: Leonardo prezentuje W-3 Sokół Next Generation

Śmigłowce rodziny W-3 Sokół to nadal najliczniejszy typ w Siłach Zbrojnych RP. W ostatnich latach zakłady WSK PZL-Świdnik przeprowadziły modernizację ośmiu śmigłowców do standardu W-3PL Głuszec. Obecnie finalizują program gruntownej modernizacji i ujednolicenia wyposażenia pokładowego ośmiu ratowniczych W-3WARM Anakonda eksploatowanych w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Rośnie napięcie na Morzu Południowochińskim

Chiny kontynuują ekspansję w rejonie Morza Południowochińskiego. Bazują na roszczeniach roszczeniach wynikających z tzw. ...

Rosja zakończyła dostawy Su-35 do Chin

Rosja potwierdziła zakończenie dostaw myśliwców wielozadaniowych Suchoj Su-35 do Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. ...

Seahawki i Apache dla Indii

Podczas wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Indiach, doszło do podpisania umów dotyczących ...